Cevaplar

2012-12-23T15:32:46+02:00

Yağda çözünen vitaminler: A, D, E, K vitaminleri

A vitamini
Enfeksiyonlara karşı direnci arttırır normal büyüme, üreme, kemik ve diş gelişimi, görme için gereklidir. Cildin tırnakların ve saçların sağlıklı kalmasını sağlar. Diş ve dişetleri için büyük önem taşır . Yalnızca hayvanlarda bulunan ve yağda eriyen doymamış bir alkoldur. Sütte, yumurta sarısında, ton ve morina balıklarının karaciğer yağında (balık yağı) bulunur. Havuç ve havuç benzeri sarı-turuncu renkli sebzelerde A vitamininin ön maddeleri vardır(alfa karoten). Yaşlılıkta etkinliği çok artan kolajenaz enziminin indirgeyici etkisini önlediği saptanmıştır. Bu vitamin ayrıca protein bileşimine katılır ve tümerlerde görülen hücrelerin kontrolsüz biçimde çoğalmasını önler. A vitaminieksikliğinde gözde ve deride keratoz , kseroftalmi(göz akı ve kormeanın parlaklığını kaybederek kuruması), foliküler hiperkeratoz (bir deri hastalığı) ve gece körlüğü görülür.
Bulunduğu Yiyecekler: Kayısı,kuşkonmaz,maydanoz,ıspanak, havuç,kereviz, marul, portakal, erik, domates

D vitamini
İnce bağırsaklardan kalsiyumun emilmesine yardımcı olur, kalsiyumun kemiklerde ve dişlerde tutulmasını sağlar .
Bulunduğu Yiyecekler: Balık yağı, balık, yumurta, tereyağı, karaciğer, et, sebzeler, güneş


E vitamini Antioksidan etkilidir. Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor Yaşlı kişilerde bağışıklık sistemini güçlendirir. Hücrelerin daha uzun yaşamasını ve yenilenmesini sağlar . Fitol ve metil hidrokinon türevidir.. İnsanda karaciğerin yanı sıra yağlı dokularda, böbrekte, kalpte, kaslarda ve böbrek üstü bezi kabuğunda depolanır. A vitamini, doymamış yağ asitleri ve C vitamini gibi maddelerin oksidasyonunu önleyerek antioksidan özellik gösterir. Nükleik asitler ve değişik enzim sistemlerinin ****bolizmasına katılır.E vitamini eksikliği ender görülür ve kansızlık biçiminde ortaya çıkar. Başta tahılllar olmak üzere yeşil sebzelerde bol miktarda bulunur…
Bulunduğu Yiyecekler:Buğday, tohumlu besinler, soya fasülyesi yağı, arı sütü, ceviz, marul, tere, kereviz, maydanoz, ıspanak, lahana, mısır yağı, mısır, yulafta

K vitamini
Karaciğere gelen Kvitamini burada üretilen bazı pıhtılaşma faktörlerinin yapımında rol alır. Kvitamini takviyesi yanlızca kanamalı hastalarda verilir.


Bulunduğu Yiyecekler:Ispanak,kabak, marul, yeşil domates, yeşil biber, inek sütü, peynir, tereyağı, yumurta, kırmızı et, pirinç, karaciğer, mısır, muz, şeftali, çilek

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-23T15:32:56+02:00
Yağda Çözünen Vitaminler:

   Yağda çözünenler A, D, E, K vitaminleridir.
   Bunlar karaciğerde depolanır. Fazla alınması zararlı olabilir.
   A ve D vitaminlerinin öncü maddeleri (provitamin) dışarıdan alınır.
   Havuçta bulunan karoten, provitamin A dır. Karaciğerde A vitaminine dönüştürülür. A vitamini eksikliği, gece körlüğü başta olmak üzere göz hastalıkları nedenidir.
   Provitamin-D, güneşin ültraviyole ışınlarının etkisiyle deri altında D vitaminine dönüştürülür. D vitamini eksikliğinde çocuklarda raşitizm, büyüklerde osteomalazi görülür.
   K vitamini besinlerle alınabilir. Kalın bağırsakta bazı bakteriler tarafından da sentezlenebilir (ön maddesi alındığında). Kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynar.
   E vitamini, üreme hücrelerinin faal olmasını olumlu etkiler. Bazı vitaminler diğer vitaminlerle birlikte görev alarak metabolizmadaki birçok olayı düzenlerler. Örnek: E vitamini A vitamini ile birlikte yumurta ve testis gelişiminde etkili olur.


1 5 1