Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-23T15:38:11+02:00

Bu yazımızda, ingilizce zarflar ile nasıl karşılaştırma yapılır konusunu öğreneceğiz. Comparative adverbs yapısı nasıldır, kuralları nelerdir, düzensiz zarflarla nasıl karşılaştırma yapılır, bütün bunları örnek cümlelerle öğreneceğiz.

İngilizcede zarflar (adverbs) kullanılarak karşılaştırma yaparken, genellikle şu yapı kullanılır: more + adverb (...than)

Örnek cümlelere bakalım:

Can you speak more quietly, please? Lütfen daha sessiz konuşabilir misin? Ahmet writes more clearly than Veli. Ahmet Veli'den daha anlaşılır yazar. I'm working more slowly today than yesterday. Bugün dünden daha yavaş çalışıyorum. Mustafa drives more dangerously than Mehmet. Mustafa Mehmet'ten daha tehlikeli bir şekilde araba sürer.

Early, late, fast, hard, near, soon gibi zarflar ile karşılaştırma yaparken ise, sıfatlarda olduğu gibi -er eki getirilir:

I got to the station earlier than Veli. İstasyona Veli'den daha önce vardım. Ali lives nearer to school than Ahmet, so He gets up later. Ali, okula Ahmet'ten daha yakın bir yerde oturur. Bundan dolayı O daha geç kalkar.
2 3 2