Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-12-23T16:40:04+02:00

Dişler iyi bakılmadığı ve gerekli günlük temizliği yapılmadığı sürece çürüme sürecine girerler. Diş çürükleri dünyada en sık rastlanan rahatsızlıklardan birisidir. Özellikle dişlerimiz vücudumuzun günlük bakım gerektiren ve üzerinde titizlikle ilgilenilmesi gereken bir bölümüdür.

Dişlerdeki çürümede birçok etken rol oynayabilir. Bunlardan en önemlisi şekerli gıdalardır. Diğer önemli bir etlen ise yediğimiz yiyecek kalıntılarının dişlerimizde ve diş aralarında kalarak zaman içinde bakteri plaklarına ve sonrasında ise çürüklere yol açmasıdır.

Diş çürüklerinden korunmak için ne yapmalı?

1. Yemeklerden sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır ( Günde 2-3 defa )
2. Diş araları mutlaka diş ipi vasıtasıyla temizlenmelidir.
3. Ana öğünler haricinde yenilen yiyeceklerden sonra ( börek, pasta, çerezler, cipsler v.b. ) ağız içi mutlaka yıkanmalıdır.
4. Yenen şekerli ve yapışkanlı gıdalardan sonra ağız içi mutlaka yıkanmalıdır.
5. Şeker emmek, yemek dişler için oldukça zararlıdır. Eğer şeker yendiyse beklemeden ağız içi iyice yıkanmalıdır.
6. Kola, gazoz gibi asitli ve şekerli içecekleri ağızda bekletmemek gerekir. Bu tür asitli yiyecek ve içeceklerden de uzak durulmalıdır. Asit diş sağlığı açısından zararlıdır.
7. Lifli besinlerden de bolca yemek sağlıklı dişler için gereklidir.

Çocuklardaki diş çürümelerine karşı ne yapmalı?

Yapılan araştırmalarda bebeklerin diş gelişimlerinin, daha anne karnındayken annenin beslenmesiyle yakından ilgili olabildiğini ortaya koymuştur. Annenin kalsiyum yönünden zengin beslenmesinin bebek doğduktan sonra diş gelişimi üzerine olumlu etkiler yaptığı belirlenmiştir.

Dolayısıyla ilk yapılması gereken şey annenin daha gebelik döneminde kalsiyum yönünden zengin besinleri almaya özen göstermesidir.

Diğer önemli bir husus bebeğin anne sütü ile beslenmesidir. Anne sütü bir bebek için önemli bir kalsiyum kaynağıdır.

Bebekler anne sütü dışındaki besinleri de almaya başladıktan sonra örneğin meyve sularını biraz sulandırarak bebeğe vermek şekerin yol açabileceği diş çürüğü riskini daha da azaltacaktır.

Ayrıca çocuğa daha küçük yaşlardan itibaren diş bakımı ve diş temizliği konusunda bilinç aşılanmalıdır. Çocuk diş fırçalamayı ve bilinçli beslenmeyi alışkanlık haline getirmelidir.

1 5 1
2012-12-23T16:40:39+02:00

 şeker   yememeliyiz  mesela  ben  bunu  biliyom

0