Cevaplar

2012-12-23T19:10:20+02:00

Harddiskler bütün müzik,film,fotoğraf ve belgelerimizi depoladığımız ve bizim için hayati önem taşıyan donanım parçalarıdır. Bu yüzden de harddisk alırken dikkat etmemiz gereken bazı kriterler vardır.

Öncelikle ihtiyacımızı belirleyip ona göre bir harddisk almak için harekete geçmeliyiz. Yani fiyat/performans oranı yüksek bir ürün seçmeliyiz. Elimizdeki paraya uygun bir harddisk seçimi yapmalıyız.

Piyasaya bakacak olursak uzakdoğudaki sel felaketinden sonra harddisk fiyatları yaklaşık bir buçuk kat arttı. Fiyatların ucuzlaması beklendi ama fiyatlar ucuzlayacak gibi gözükmüyor. Şu anda en fazla satılan 1 Tb harddisklerin fiyatı bile 280 TL civarında. Yani 200-300 TL arası bir bütçe ayırmak durumundayız.

Marka olayına gelirsek kaliteli birkaç markanın sektörde olduğunu görüyoruz. Bunlar SamsungWestern Digital veSeagate. Seçimimiz genelde bu üçünden birisi yönünde oluyor.

Kapasite olarak genelde tercih edilen aralık 500 GB ile 2 TB arasında değişiyor. Harddiskin boyutu da bu değeri etkiliyor. Eğer 2.5’’ bir harddisk alacaksanız fiyatlar artıyor ve muhtemelen 500 GB lık bir harddisk almak durumunda kalıyorsunuz. Ama yanınızda daha kolay taşıyabiliyorsunuz. Eğer ihtiyacınız depolama alanıysa 1 veye 2 TB lık 3.5’’ harddisk alıyorsunuz ve yanında bir de adaptör taşımak zorunda kalıyorsunuz.

Harddisk alırken dikkat edeceğiniz diğer birkaç özellik ise disklerin dönme hızı, önbellek miktarı ve bağlantı şekli. Günümüzde 5400 ve 7200 rpm olmak üzere iki farklı dönme hızı standardı mevcut. Disk dönüş hızları harddiskteki veriye ne kadar kısa sürede ulaşabileceğinizi etkiler. 7200 rpm i seçmeniz performans açısından önemlidir ancak fiyatı da artıracaktır. Önbellekise günümüzdeki bütün harddisklerde mevcut ve önbellek miktarı arttıkça fiyat yine yükseliyor. Önbellek sayesinde birden çok işlem gerçekleşirken kulanılan bellektir ve şu an için 16 Mb fiyat/performans açısından en uygun gibi gözükendir.Bağlantı şekli ise genelde usb 2.0 ile sağlanmakta ama geleceğe yönelik daha hızlı veri aktarımı yapabileceğiniz bir cihaz sahibiyseniz usb 3.0 özellikli bir harddisk de tercih edebilirsiniz.Tabi bu da fiyat artışı olarak size geri dönecektir.

 

 

 
1 2 1