Nice oruçlu insan vardır ki, orucundan nasibi sadece aç ve susuz kalmasıdır. Ve nice geceleri ibadetle geçiren vardır ki, bundan nasibi sadece uykusuz kalmasıdır.

hadisini acıklayınız. lütfen uzun ve anlamlı anlatın, dönem ödevim çok önemli. sevaba girersiniz. sacma sapan istemiyorum.

2

Cevaplar

2012-12-23T20:45:28+02:00

Oruçlu, kötülüklerin bütününe karşı kapılarını sonuna kadar kapatmalı, onlara geçit vermemelidir.

0
2012-12-23T21:40:07+02:00

Orucu dualarimiz kabul olacagi inanciyla tutmaliyiz. O mübarek günlerde devamli dua etmeli, Cenab-i Hak’tan hayirli isteklerde bulunmaliyiz. Islâm aleminin kurtulusu, isyan aleminin de islahi için dua etmeliyiz. Hayirlarin fethi, serlerin defi için dua etmeliyiz. Gecelerimizi mümkün oldugu kadar namaz ile geçirmeliyiz. Sadece ramazan Müslümani olmamaliyiz. Yilin on bir ayi namaza hiç ugramayip da bir ay namaz kilmak veya on bir ay boyunca Islâm disi bir hayat yasayip bir ay Müslümanca yasayan insanlardan olmamaliyiz. Yoksa Rasulullah Efendimizin: “Nice oruçlu insan vardir ki, orucundan nasibi sadece aç ve susuz kalmasidir. Ve nice geceleri ibadetle geçiren vardir ki, bundan nasibi sadece uykusuz kalmasidir.” hadisine müstehak oluruz. 

Orucu agiz kokumuzun, misk kokusundan daha hos olacagi inanciyla tutmaliyiz. Çünkü içki kokan, sigara kokan, dedikodu, giybet, yalan... kokan agiz, oruç dolayisi ile bunlardan uzak kalacak ve hep ibadetle, zikirle, dualarla mesgul olacaktir. Bundaki tek amaç da Allah rizasi olacaktir. 

Orucu öbür dünyada, bizleri atesten koruyan bir kalkan, bir zirh olacagi inanciyla tutmaliyiz. Çünkü Rasulullah Efendimiz hiçbir zaman yalan söylemeyecegine göre, samimi bir sekilde sirf Allah rizasi için, bütün sartlarina uyularak tutulan orucun insanlar için atesten koruyan bir kalkan olacagini müjdelemistir. 

Oruç insana manevî bir haz verir. Insanin nefsine dizgin vurmasiyla onu hayvanî alemden uzaklastirip, yemesi içmesi olmayan ve hiçbir zaman günah islemeyen melekiyet alemine yüceltir. Zira insan, meleklerden üstün olabilecegi gibi hayvanlardan daha asagi da olabilmektedir. Seçim tamamen kendisinindir. Hür bir iradeye sahiptir. Fiillerin yaraticisi Allah (c.c.) tir. Fakat o fiilleri kesb eden (kazanan, isteyen) insanin kendisidir. Allahu Teala hiçbir zaman kulunun, hayvanlardan daha asagi olmasina, öyle sefih bir hayat yasamasina razi olmaz. O, hep iyi olmamizi ve iyi mükâfatlar hak etmemizi arzular. Öyleyse biz Müslümanlar da onun arzusuna uyarak hep iyiye, dogruya yönelmeli, ibadetlerimizde sadece ve sadece O’nun rizasini murad eden bir ihlâs içerisinde olmaliyiz. 

0