Cevaplar

2012-12-23T21:06:59+02:00

Mutasyonun Sebepleri Ve Etkileri Nelerdir?
DNA’nın kendini doğru olarak kopyalayamaması ve orijinal DNA’nın yapısının bozulması ile  DNA kopyalarının birebir  birbirini tutmaması doğal sebeplerle oluşan mutasyonları meydana getirir.

Tek bir harfin değişimi ile başlayabileceği gibi büyük parça değişimleri ile de sonuçlanmaktadır. DNA’nın kendini kopyalaması ya da kromozom ayrılması sırasında oluşan büyük hatalardan meydana gelir.

Dış etkenler de çoğunlukla mutasyona neden olabilmektedir. Mutasyon oluşturan tehlikeli kimyasal maddeler, fiziksel etkiler ve radyoaktif ışımalar buna örnek verilebilir. Özellikle nükleer patlamalarda yüksek enerjili radyoaktif ışınlar yayılmakta ve bunlar da genlerde dizilim değişikliklerine yol açmaktadır. Bunun sonucu olarak da sakat ve kanserli doğumlar artmaktadır.
Güneşin morötesi ışınları deri üzerinde değişimler oluşturabildiği gibi, zararlı radyoaktif ışınlar uzun süreli mutasyonlar oluşturmaktadır. Özellikle tohumsal mutasyonların nesillere aktarımı ve yayılımı daha hızlı olmaktadır.

0
2012-12-23T21:07:58+02:00

parça değişirse mesela 1 adet fazladan parça eklenirse doğacak olan birey 47 kromozmlu olur ve buda down sendromlu olmasına yol açar daha çeşitli şeyler de olur hastalıklarr gibi  bir diğer örnekte mesela parça değişimi olmazsa çeşitlilik olmaz iki bireye benzer bireyler oluşur yani buda çeşitlilik olmayacağı için dünya hep birbirine benzer :)

0