Cevaplar

2012-12-24T00:13:08+02:00

Trafik İşaretleri ve önemi:


Trafik ortamında sürekli hareket halinde olan, bu hareketleriyle birbirlerini etkileyen araçlar ve insanlar birbirleri için çok önemlidir. Birbirlerinin nasıl hareket edeceğini, belli bir yerde nasıl davranabileceğini tahmin edebilmek isterler. Acaba bu yolda dönüş yapar mı? Durabilir mi? Sağa mı dönecek? Neden yavaşladı?

Trafik işaretleri bizim için önemli olabilecek bu tür soruları doğru cevaplamamızı sağlarlar. “Kırmızı ışık yandı, şimdi tüm araçlar duracak sağa sinyal veren araç birazdan yavaşlayacak ve ilerideki kavşaktan sağa dönecek gibi.
Bu işaretler sayesinde trafik ortamındaki belirsizlikten büyük ölçüde kurtulur, tehlikeli olabilecek durumlar için önceden önlem alabiliriz. Trafik işaretlerine uymamak diğer sürücü ve yayaların tehlikeli durumlar için önlem almasını güçleştirebilir.
Trafik işaretleri, trafik ortamında bulunan sürücü, yaya ve yolcuların ortak dilidir. Bu yüzden trafik işaretlerinden oluşan bu ortak dili doğru ve yerinde kullanmak trafik güvenliği açısından çok önemlidir

0
En İyi Cevap!
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-24T00:15:21+02:00

Ülkemizin en büyük sorunlarından birisi olan trafik kazaları birçok insanımızı sakatlar kervanına katarken, insanlarda kapanmayacak derecede nice manevi yaralarda meydana getirmektedir. İşim maddi boyutu da zaten çok büyüktür.

Kimini sevdiklerinden alıp götüren, kimi insanları tekerlekli sandalyeye mahkûm eden, kimini koltuk değnekleriyle yaşamaya bağlayan ve insanlarda hayatları boyunca zorlu yaşamaya engelli yaşamaya mahkûm bırakan trafik kazaları…

Bizler haberlerde trafik kazalarını izlerken artık o kadar sıradan oldu ki, O kadar normal bir haber oldu ki; Oysa o kazaya yaşayanların sonları ne oldu? O insanlar o anı yaşamakla kalmayarak, bir ömür boyu o kazanın izlerini, o kazanın kendilerinde bıraktıkları eksiklikle yaşamaktadırlar. Bir kaza bize çok sıradan gelse de o kazayı yaşayanlar için bir ömür çileli yaşam olabiliyor… 

Geçenlerde bir program izledim oradaki uzman bir doktor omurilik felcinin en büyük nedeninin trafik azaları olduğunu söylüyordu. Yani Anadan doğma engellilerin yanında her gün trafik kazalarıyla engelli olan insanların olması çok üzücüdür. 

Üzülmek yeter mi? Veya üzülmek çözüm mü? 

Değil tabi üzülmek yerine biraz daha tedbirli olsak, biraz daha dikkatli olsak Sevdiklerimize kavuşmak adına, onlarla güzellikleri engelsiz bir şekilde yaşamak adına çok daha güzel olacaktır. Tabi bunların söylemeden öteye gitmemesi bizim şuandaki bulunduğumuz tabloda da açık bir şekilde görülmektedir. Biz hata yapmasak ta karşımızdakinin hatasının cezasını biz bir ömür çekebiliyor veya hayatımızla ödeyebiliyoruz.

Engelli olan insanların birçoğunun trafik kazalarının kurbanı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bir kaza ile hayatı değişenler… Bir kaza ile sevdiklerinden kopanlar… Kaza belki bir anlık ama sıkıntısı, çilesi bir ömür boyu sürebilmektedir. Alışılagelmiş bir hayattan müşkülât verici bir yaşama katlanmak hiçte kolay değildir. Bunun vermiş olduğu hissiyatın, insan kafasındaki soru işaretlerini çoğaltması ve bunun insan üzerindeki tesiri hayli fazladır.

Bu sorunu önemseyerek herkesin üzerine düşeni yapmasının zamanı geçeli çook oldu. Bu geç olan zamanda nice insanımız üzüldü, sakat kaldı, hatta canını kaybetti… Gelin bundan daha fazla kişi üzülmesin, kimsenin güzü yaşlı olmasın, kimse sevdiklerinden ayrı kalmasın… Kendimize düşeni yapalım… Bir trafik canavarı da biz olmayalım… 

Kazaların hiç olmadığı bir yaşama hep beraber girmek dileklerimle.

1 5 1