Cevaplar

2012-10-02T20:32:26+03:00

Sorunun cevabı 0 olmak zorundadır. Bu biraz kolay bi soruydu.

 

0
2012-10-02T22:52:01+03:00

İse Bağlacı:İse bağlacının farklı bir yapısı var aldatılmaya gelemez yani önce heveslendirip(1) sonra tekmeyi basanlardan(0) hiç hoşlanmaz.Diğer bütün durumların sonucu 1 dir.Tek yanlış olduğu durum yukarıda söylediğim gibi 1 ise 0 durumu.

p ==> q           Sonuç

1 ==> 1              1

1 ==> 0              0

0 ==> 0              1

0 ==> 1              1

 

Görüldüğü gibi tek sıfır olan durum 1 ise 0 durumu. İse de ikinci önerme değer olarak birinciden büyük ise 0 gibi düşünebiliriz mastıksal olarak.

 

 

İse İşlemi(⇒):p ile q önermelerinin “ise” sözcüğü ile bağlanmasından oluşan bileşik önerme(p⇒q); p doğru q yanlış iken yanlış diğer durumlarda doğrudur. “ise” işlemi ile oluşturulan p ⇒ q önermesine koşullu (şartlı) önerme denir.p önermesi q için yeterli koşul, q da p için gerekli koşuldur.p önermesine hipotez, q önermesine de hüküm denir. p ⇒ q ≡ p′Vq dur. p ⇒ q Koşullu önermesinin karşıtı q ⇒ p p ⇒ q Koşullu önermesinin tersi p′⇒ q′ p ⇒ q Koşullu önermesinin karşıt tersi q′⇒ p′ dır ve p⇒q ≡ q′⇒p′ dir

İse İşlemi(⇒):p ile q önermelerinin “ise”sözcüğü ile bağlanmasından oluşan bileşikönerme(p⇒q); p doğru q yanlış iken yanlışdiğer durumlarda doğrudur.“ise” işlemi ile oluşturulan p ⇒ qönermesine koşullu (şartlı) önerme denir.pönermesi q için yeterli koşul, q da p için gereklikoşuldur.p önermesine hipotez, q önermesinede hüküm denir.p ⇒ q ≡ p′Vq dur.p ⇒ q Koşullu önermesinin karşıtı q ⇒ pp ⇒ q Koşullu önermesinin tersi p′⇒ q′p ⇒ q Koşullu önermesinin karşıt tersiq′⇒ p′ dır ve p⇒q ≡ q′⇒p′ dirAncak ve ancak bağlacı :İse nin ve ile soldan sağa ve sağdan sola birleştirilmişidir.Bu bağlacımız ise şeklindende anlaşılacağı üzere terazi gbidir yani önemli olan onun için dengedir.Her iki tarafta doğru (1) ise veya Her iki tarafta (0) yanlış ise sonuç doğru  İki taraf birbiribnden farklı ise denge bozulmuş olacağından sonuç yanlış olur.

p <==> q           Sonuç

1 <==> 1              1

1 <==> 0              0

0 <==> 0              1

0 <==> 1              0

Görüldüğü gibi iki durum farklı ise sonuç 0 aynı ise sonuç 1 olmaktadır.

0