Cevaplar

2012-12-24T14:57:48+02:00

“Biz sosyalistler daha mükemmel olduğumuz için daha özgürüz, daha özgür olduğumuz için daha mükemmeliz. Tam özgürlüğümüzün iskeleti şimdiden kurulmuştur. Eksik olan eti ve elbiseleridir. Onları da yaratacağız.

 

 

 

Özgürlüğümüz ve onun günü gününe sürdürülmesinin bedelini kanla ve fedakarlıklarla ödedik. Fedakarlığımız bilinçlidir, yarattığımız özgürlüğün bedelidi

 

 

Ya özgür vatan ya ölüm!”

0
2012-12-24T14:57:54+02:00

1.« Millî mücadeleyi yapan doğrudan doğruya milletin kendisidir, milletin evlâtlarıdır Millet analarıyla, babalarıyla, bacılarıyla mücadeleyi kendisine ülkü edindi …Millî mücadele de şahsi hırs değil, millî ideal, millî onur gerçek sebep olmuştur… »

 

2.« Bir milletin ruhu zapt olunmadıkça, bir milletin azim ve iradesi kırılmadıkça o millete hâkim olmanın imkânı yoktur Halbuki asırların yarattığı millî bir ruha, kuvvetli ve daimî bir millî iradeye hiçbir kuvvet karşı koyamaz

 

3.« Millî mücadelede şahsi hırs değil, millî ideal, millî onur asıl etken olmuştur »

« Milletin varlığını devam ettirmek için fertleri arasında düşündüğü müşterek bağ, asırlardan beri gelen şekil ve mahiyetini değiştirmiş, yani millet, dini ve mezhebî bağlar yerine, Türk milliyeti bağı ile fertlerini toplamıştır »

 

0