Cevaplar

2012-12-24T16:03:11+02:00

İnsan vücudundaki bütün organlar hücrelerden meydana gelmektedir. Aynı zamanda hücrelerin bölünebilme gibi özellikleri de bulunmaktadır. Organlarda ki ölmüş veya hasar görmüş hücreler bölünerek yenisini meydana getirir ve ölü hücre dışarı atılır. Hücreler bölünebilme özelliğini, gerektiği zamanlarda kullanmaktadır. Hücreler durmadan bölünmemektedir. Zararlı hücreler meydana geldiğinde ise bölünebilmesi kontrol edilemez ve çok aşırı derecede çoğalır. Oradaki sağlıklı hücreleri de öldürerek, o organın çalışmasını engeller. Bizler de buna tümör demekteyiz.

Tümörler aynı zaman da iyi ve kötü olarak 2 gruba ayrılmaktadır. İyi huylu tümörler hormonlara çok aşırı zarar vermezler. Aynı zaman da ameliyat ile çıkartıldıkları zaman tekrardan çıkmıyorlar. Kötü huylu tümörlerinsanlara çok aşırı zararı bulunmaktadır. İnsanın yaşamını tehlikeye sokmaktadırlar. Çevresinde ki tüm hücrelere zarar vererek çoğalırlar. Bunun yüzünden insanın o organını kullanmasını engeller. Kötü huylutümörler alındığı taktirde tekrar etme olasılığı çok yüksektir.

Kafada oluşacak bir tümör’ün, insanın ölümüne sebep olması çok yüksektir. Çünkü tümör bölünerek çoğalırlar ve o bölgede her geçen gün gelişirler. İnsanın kafası tamamen kemiklerden oluşmaktadır. Beyinde oluşacak bir tümör, kafa tasını kıramayacağı için beyne baskı yaparak büyürler. Bundan ötürü insanın hayatını yok etme olasılığı çok yüksektir.

Tümörlerin diğer bir özelliği ise, ödeme neden olmalarıdır. Yani tümörler zamanla çoğalarak çevresine yaptığı baskı sonucu, hücre içinde sıvı birikmesine neden oluyor. Buda ödemin oluşmasına sebep oluyor.

Tümör hastalığı ciddi ve önemli hastalıktır. Bu hastalıkta en önemli şey insanın mutlu olmasıdır. Hastalık sonucu insanın mutsuz ve hayattan kopmuş şekilde olması tümörü daha da çoğaltmaya başlıyor. Kesinlikle bu hastalığa yakalanan insanları mutlu etmek için her şeyin yapılması gerekiyo

0
2012-12-24T16:05:59+02:00

Beyin Tümörü Ameliyat Yöntemleri, Hazırlık ve Ameliyat Süreci
     Beyin tümörü tanısı her hasta ve yakını için duyguları açısından zor bir dönemdir. Bu dönemde hastalar olabildiğince hastalıkları hakkında geniş bilgi almak, hatta bu bilgileri bir kaç beyin ve sinir cerrahisi uzmanından doğrulatarak karar vermek isterler. Ameliyata karar veren hastanın hekimini seçmede de kararsız kaldığı zamanlar olacaktır. Bu kararsızlık sürecinde hastanın ailesinin desteği çok önemlidir.
Tanısı kesinleşen hastada, size tarafımdan hastanın öyküsü, muayenesi ve görüntüleme yöntemleri bulguları ışığında ayrıntılı bilgi verilecektir. Verilecek bilgiler tümörün yeri ve cerrahi zorluğu, görüntüleme yöntemleri ışığında ön tahmin olarak iyi veya kötü huylu tümör olasılığı, planlanan cerrahi yöntem, ameliyat süresi, ameliyat sonrası yoğun bakım süreci, toplam hastanede kalış süresi, ameliyatın hayat kalitesini etkileme oranı, cerrahi ve yaşamsal riskler, ameliyatın mali boyutu içerir.
Ameliyatınıza karar verdikten sonra ameliyat öncesi gerekli laboratuar ve görüntüleme yöntemlerini içeren tetkikleri hazırlayıp sizi anesteziyoloji bölümüne gönderip onay almamız gerekecek. Onayı takiben ameliyat öncesi son aşama ameliyat gününe beraber karar vermemizdir. Hastanın acil bir klinik tablosu veya önceden yatarak düzeltilmesi gereken sistemik bir hastalığı veya genel durum bozukluğu yoksa bu durumda genellikle ameliyatın olacağı sabah hastamızın hastaneye yatması yeterli olacaktır.
Tedavi seçenekleri ise tümörün tipine, yerleşim yerine ve literatürde yer alan tedavi sonuçlarının analizine göre belirlenir. Ancak genel olarak bakıldığında seçenekler cerrahi tedavi, radyasyon tedavisi (ışın tedavisi) ve kemoterapidir. Beyin tümörlerinin çoğunda cerrahi girişim ön planda tutulan tedavi yöntemidir. Ancak beyin sapında lokalize bazı tümörlere cerrahi yolla ulaşmak ve tedavi yapmak olanağı olmayabilir. Bu durumda seçenek radyoterapi (ışın tedavisi) olabilir.0