Cevaplar

En İyi Cevap!
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-24T17:42:41+02:00

1. Robot kelimesi Çek dilinde ‘ağır iş’ anlamına gelen robota kelimesinden gelmektedir ve ilk olarak 1921 senesinden R.U.R. (Rossum’un Universal Robotları) adlı oyunda çıktı. Dramın sonunda robotlar ayaklanıyor ve yaratıcılarını öldürüyor. Geriye yalnızca biri kalıyor. 

2. İlk robot cinayeti olayı 1981’de gerçekleşti. Bir robot kolu, Japon Kawasaki firmasında çalışan işçiye çarpmıştı. 

3. Bir milyondan fazla endüstriyel robot, şu anda kullanım hâlinde. Bunların neredeyse yarısı da Japonya’da. 

4. Platon’un bir arkadaşı olan Tarentumlu Arkitas, M.Ö. 5.yüzyılda buhar ya da basınçlı havayla çalışan mekanik bir kuş yaptı. 

5. Leonardo da Vinci 1495 senesinde zırhlı bir humanoid planı çizmişti. Mühendis Mark Rosheim da NASA’nın Mars’a gitmesine yardımcı olabilmek için bunun fonksiyonel minyatür bir versiyonunu yapmıştır.

 

Android; 2010′un son çeyreğinde, 10 yıldan beri akıllı telefon işletim sistemi pazarında birinciliği kimseye kaptırmayan Symbian’ı bu pazarda geçen(Canalys),  açık kaynak kodlu, linux tabanlı, mobil cihazlar (akıllı telefon,PDA, tablet bilgisayar, vb.) üzerinde koşması amaçlanarak Google ve Open Handset Alliance işbirliğiyle geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Android mobil cihazlar için geliştirilmiş olsa da ileride farklı tür donanımlarda koşması için çalışmalar yapan firmalar mevcuttur. Google’ın Android geliştiricileri için hazırladığı dokümanlara, Android’in kaynak kodlarına ve farklı tür donanımlara nasıl uyarlanacağı ile ilgili bilgilere www.android.com adresinden ulaşılabilir.

 

 

2 5 2