Cevaplar

2012-12-24T17:47:12+02:00

Nüfusumuz ülkemizin her yerine eşit dağılmamıştır. Bazı yerler çok kalabalık, bazı yerler tenhadır. Ekime, dikime, yerleşmeye ve ulaşıma elverişli alanlar, nüfusun yoğunlaştığı yerlerdir. Ayrıca madenciliğin, sanayinin ve ticaretin geliştiği yerler ile kıyılarımızın bazı kesimleri de nüfusun yoğun olduğu alanlardır..

Yurdumuzda nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu yerler, Marmara Bölgesi'ndedir. Bunun başlıca nedenleri; başta sanayi olmak üzere, bölgenin ulaşım, ticaret ve hizmet sektörleri ile tarım üretiminde büyük gelişme göstermesidır.


2 3 2
2012-12-24T17:47:17+02:00

stanbul diğer illere göre kalabalık olmasının en önemli nedeni gelişmiş bir il olmasıdır. Neredeyse tüm büyük iş firmaları İstanbuldadır. Diğer illerde gelişmeyen sağlık hizmetleri, devlet işleri İstanbulda ileri seviyede olduğundan insanlar hem daha rahat yaşamak hemde para kazanmak için İstanbula göç etmiştir. Bu göçlerden dolayı İstanbul kalabalık bir il haline gelmiştir.

En çok göç alan şehir İstanbul 17 milyon insana ev sahipliği yapmaktadır.İstanbul nüfusunun büyük çoğunluğunu Anadoludan göç etmiş vatandaşlardan oluşturuyor.

1 5 1