Cevaplar

2012-12-24T18:01:46+02:00

Soru 1 : Osmanlı İmparatorluğunda kaç tane padişah başa geçmiştir, ilk ve                 sonuncunun adları nelerdir?

Cevap : 36 padişah başa geçmiştir, ilki Osman Gazi, sonuncusu Sultan Vahdettin

soru 2 : Bir gece rüyasında göğsünden çıkan bir hilalin dolunay olduğu halde                Osman Gazinin göğsüne girdiğini görmesi üzerine kızını Osmanlının kurucusu   olan Osman Gaziye veren sonunda gerçekte de gördüğü rüya gibi Osmanlıları  bir çınar şeklinde büyüyüp, hilalin taşıyıcıları ve Ezanı Muhammedi’yi üç kıtada   okumaları ve okutmaları, onun Osmanlının manevi mimarı olduğunun ispatıdır. Osman Gazinin kayınpederi olan İmparatorluğun manevi mimarı bu şahıs kimdir?

Cevap : Şeyh Edabali

Soru 3 : Osmanlının kurucusu Osman Gazinin babasının adı nedir?

Cevap : Ertuğrul Gazi Soru

4 : Vasiyeti: “Oğlum! Tüm güç ve kuvvetini Allah yolunda savaş için harca.                 Alimlere saygılı ol. Mal ve asker çokluğu ile gururlanma. Dinimiz Allah dini,                 yolumuz doğruluk yoludur. Emelimiz cihangirlik ve kuru kavga davası değildir.                 Bütün ömrümce dinimize hizmet için yaşadım. Sizlere yakışacak olan da budur.                 Beni Bursa’ya defnediniz” şeklinde olan bu vasiyetini yaptığında henüz Bursa                 fethedilmemişti. Vasiyeti kurduğu ve adıyla anıldığı Osmanlı İmparatorluğuna                 bir düstur olan, bir küçücük kayı aşiretini devlet haline getiren, Osmanlının                 kurucusu kimdir?

Cevap   : Osman Gazi

Soru 5 : Osmanlı İmparatorluğunun ikinci padişahı olan, kendi adına ilk defa para                 bastıran ve kendi zamanında ilk defa Rumeli yakasına geçilen padişah kimdir

Cevap   : Orhan Gazi

0
2012-12-24T18:04:14+02:00

osmanlı döneminin kuruluş hükümdarları kimlerdir ? 
kanunname i ali osmanı hangi padişah koydurtmuştur ? 
iskan politikalarının amaçları nelerdir ?

rumelide ilk alınan toprak ?
istanbul defalarca fethedilmesine rağmen niçin kuşatılamamıştı ?
 

0