Cevaplar

2012-12-24T18:12:07+02:00

http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.paradokslar.com/sanat/sanat_kuslar.gif&imgrefurl=http://www.paradokslar.com/sanat/sanatndx.htm&h=411&w=682&sz=53&tbnid=em7EB2scMz_nSM:&tbnh=74&tbnw=123&zoom=1&usg=__oJHHCfNTyQmn5bpH1vfUl7pCTC4=&docid=srL-4_8f-uJIrM&hl=tr&sa=X&ei=wn7YUJOPHs6ThgfEoYDgBw&ved=0CDYQ9QEwAQ&dur=200

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-24T18:12:17+02:00


FATİH SULTAN MUHAMMED HAN

-Vükela (vekillerin) ve ümeranın (amirlerin) süslü elbiseler giymesi padişahlarına tâzimden ileri gelir.Biz ALLAH(c.c.)'tan başka kime tâzime mecburuz ki bu külfeti ihtiyâr edelim?Bizim padişahımız ALLAH(c.c.), vücudu saran elbiseye değil,içindeki imâna bakar.(Sade giyinmesinin nedeni sorulduğunda)
-Ey gönül!Başkasından yardım ve dostluk umarak yaşama,düşmandan da korkma!Devlet ve saltanat ancak ALLAH(c.c.)'ın verdiğidir.
-Ey canım,eğer sana Selimî gibi yüz tane devlet ve saltanat dâhi verilse cihana bağlanıp dosttan uzak olma.
-Güneş Mustafa(s.a.v.)'nın yüzünün aynasının bir aksidir.Her iki âlem,Mustafa(s.a.v.)'nın bir kılına bağlanmıştır.
-Gönlünü ve canını O'nun aşkına veren kimse ne kahramandır!Düşüncesi daima Mustafa(s.a.v.) olan kimse ne huzur ve rahat içindedir.
-Her dertli,mihnete tahammül için biraz gönlünde kuvvet buluyorsa bu kuvvet Mustafa(s.a.v.)'dan gelir.Onun için her dertli O'na minnettardır.
-O Peygamberlerin Padişahıdır.Diğer peygamberler O'nun ordusudur.Yaradılıştan maksat O'dur.Bu kevn-ü mekân O'nun yüzü suyu hürmetine yaratılmış bir tufeyldir.
-Ümit sabahı Mustafa(s.a.v.)'nın güzel yüzüdür.Gayıp sırları O'nun ârif olan gönlünden doğar.
-Ümit eliyle Mustafa(s.a.v.)'nın eteğine yapışan herkes güneş gibi ayağını feleğin üstüne basar.
-O'nun aşkı ile gönlü mahzun olan her sîne ne bahtiyardır!Mustafa(s.a.v.)'nın yoluna kurban edilen can,ne aziz bir candır!
-Ümmetlerin cevahir madenlerinden çıkardıkları bütün lâ'l ve inciler Mustafa(s.a.v.)'nın (gzada kırılan) tek inci dişinin diyetidir.-Alimlerin bindiği atın ayağından üstümüze sıçrayan çamur, şerefimizdir.

YAVUZ SULTAN SELİM


Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi...

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN
M. Asım KÖKSAL

 

devamını link atıcam kardeş

0