Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2014-02-16T12:27:50+02:00
Ampermetre, bir elektrik devresinden geçen elektrik akımının şiddetini ölçen alet
0
2014-02-16T12:28:28+02:00
Ampermetre Nedir
Akım ölçen alettir. Bir Elektrik devresindeki akımı ölçmeye yarayan araç. Akımölçer olarak da adlandırılır. Devreye seri bağlanana Ampermetre devredeki akım şiddetini Amper cinsinden ölçer.
Ampermetreler, analog ve Dijital olmak üzere iki ayrı türde olabilir. Yapım amaçlarına göre birkaç miliamperden yüzlerce ampere kadar ölçüm yapabilirler.AMPERMETRE
Analog veya dijital olarak iki ayrı türde kullanılabilen ölçü aletleridir. Yapım amaçlarına göre bir kaç Miliamper'den yüzlerce Amper'e kadar ölçüm yapabilirler. Akım ölçerler. Bu ölçüm DC veya AC akım ölçümü olabilmektedir.
Gerilim ölçümünü de beraber yapan ölçü türüne de (dirençle beraber) wattmetre adı verilmektedir. AKIM ÖLÇER olarak da bilinir.Üzerinde büyük akım değerleri ölçüleceğinde; düzenek içinden ölçülecek akımın bir bölümü geçirilir. Akımın geri kaln büyük bir bölümünü ise aygıta paralel olarak bağlanan bir şönt devresi taşır.Çok küçük akım değerleri ölçülmek istendiğindeyse; galvonometre adı verilen küçük akım değerlerini ölçen (miliamper, mikroamper..) düzenekler kullanılır. Her koşulda da farklı düzenekler kullanıldığından günümüzde bu özellikleri tek çatı altında toplayan çok amaçlı ampermetreler geliştirilmiştir.AMPERMETRE : Bir iletkenden geçen akım şiddetini ölçmeye yarayan araçtır. Ampermetre devreye seri bağlanır. İç direnci çok küçüktür. Koldan veya devre elemanından geçen akımı değiştirmez. Ampermetre devre elemanına paralel bağlanırsa kısa devre yapar.O devre akımından akım geçmez, lamba ışık vermez.Ampermetrelerin Çalışma Prensipleri
Çalışma prensipleri;en zayıf elektrik akımının iletken tel sarılı bir bobini bir mıknatısa dönüştürme özelliğine dayanır. Bu durumu döner bobinli ampermetrelerle açıklarsak; silindir biçimde demirden bir gövdeye tutturulmuş küçük bir bobinden bahsedebiliriz. Bobin at nalı biçiminde bir büyük ve güçlü bir mıknatısın arasına tutturulmuştur.
Çok duyarlı olmasına rağmen sadece doğru akım ölçmede kullanılır. Yeri gelmişken neden sadece doğru akım ya da neden sadece alternatif akım(AC) sorusunun cevabı kurulan düzeneklerde sadece tek yönlü akım dolaşmasına izin verilmesi olabilir.
2 3 2
EN İYİ SEÇERMİSİN LÜTFEN