Cevaplar

2012-12-24T18:38:14+02:00

Kastamonu'nun bilinen tarihi M.Ö.6 y.y. da Perslerin eline geçmiştir.M.Ö.4.y.y.da Büyük İskender Anadolu ile birlikte Kastamonu topraklarını da Makedonya'ya katmıştır.İskender'den sonra yöreyi ele geçiren Pontus Krallığı M.Ö.1.y.y. da Romalılar tarafından ortadan kaldırılmıştır.Uzun yıllar Roma İmparatorluğu sınırları içinde kalan Kastamonu M.S.395 yılında İmparatorluğun ikiye bölünmesi ile bütün Anadolu gibi Bizans İmparatorluğu.'na kalmıştır.

Fakat Kastamonu'nun en ilgi çekici bölümü sanırım rivayetleri.Kastamonu adı nereden geldi?Rivayete göre;Bizans tekfurunun güzel kızı Moni Türk Komutanına aşık olması ve bununla gerçekleşen hikayesi.Türk Komutanının da Moni'ya aşık olması ve "Kastım Moni" yani Moni'yi almak istiyorum demesi.Karşılıklı olan sevgileri ile Moni'nin kalenin anahtarını Türk Komutanına vermesi.Bunun üzerine rivayetlerin çeken tarafı.

Kalenin yaklaşık 120 metre yükseklikte oluşu;ulaşım yönünden kolay olması Kastamonu'yu panaromik açıdan izlenebilecek en iyi yer konumunda bulunmasını sağlar.Kele içerisinde sarnıçlar kaçış tünelleri ile "Bayraklı Sultan" olarak anılan türbe bulunmaktadır."Bayraklı Sultan" neden? Yunus Mürebbi adlı nalbant çırağı fetih sırasında komutana "komutanım bayrağı ben dikmek istiyorum"demiş.Buna karşılık komutan izin vermemiş.Ve Yunus Mürebbi "Dün gece rüyamda Hz.Muhammedi gördüm.Yarın yanıma gel ama bayrakla gel"dediğini söylemiş.Komutanın gözleri dolmuş ve kabul etmiş.Kaleden dökülen kızgın yağlara ve oklara rağmen bayrağı kaleye dikmiş ve okla vurulup şehit olmuş.Öldüğü yere mezarı yapılmış.Halk arasında da "Bayraklı Sultan"olarak anılmış.

Kastamonu efsanevi şehir.Görmek ile bakmak arasındaki farklılığı bilene tanımayı ve keşfetmeyi bilene....

Ve Kastamonu'nun rivayete eşilk eden diğer bir yapısı Kastamonu Saat Kulesi.Zamanın valisi Abdurrahman Paşa Kastamonu'ya büyük bir saatin alınması için masrafı belediyeden karşılanmak üzere İstanbul'a saraya sipariş vermiş.İdare meclisi ile Belediye meclisinin almış olduğu karar gereğince 26 Ağustos 1301 (1885)tarihinde padişah tarafından saat kulesi Kastamonu'ya sürgün edilmiştir.

Kastamonu bunun yanısıra ilgi odağını doğal güzellikleri efsanevi hikayeleri ile görülmeye değer....ALINTI


Kaynak: http://www.cerezforum.com/hikayeler-efsaneler/88799-kastamonu-efsaneleri.html#ixzz2FzKVZmcI

4 3 4
2012-12-24T19:17:23+02:00

bende kastamonuluyum bizim köyde bir söylenti var adı zincirli kuyu:bir gün iki çocuk su çekmek için kuyuya gider.çocuklardan biri kuyuya düşmüş yaklaşık yarım saat sonra yardım gelmiş,çocuk çıkartıldığnda zincir izleri varmış bu birkaç çocuğa olmuş ama hepsi çocukmuş.çocuklar 3 ay boyunca hiç konuşmamışlar sonra hepsi aynı gün konuşmuşlar hiç biri kendilerini tanımıyorken hepsi 23.03.1985'de birbirlerini trende koridorda bulmuşlar.5 ay sonra terkedilmiş bir köy okulunda ölü bulunmuşlar

3 4 3