Cevaplar

2015-10-27T15:27:45+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
İstiklal Marşı;
>> Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin milli marşıdır.
Sözleri Mehmet Akif Ersoy'un, bestesi Osman Zeki Üngör'ündür. 

İstiklal Marşı Niçin yazıldı?
=> Toplumda ulusal bilinci pekiştirecek, ulusçuluk duygusunu daha da canlı kılacak bir marşa gereksinme duyulduğundan dolayı yazılmıştır.
12 Mart 1921 tarihli toplantıda da ulusal marş olarak kabul edilmiştir. 

Kabul Edilme Sürecinde Yaşananlar;
>>
Yarışmayı kazanana verilecek ödülü almak istemeyen Mehmet Akif Ersoy, parayı bir yardım kurumuna bağışlamıştır.
=> Kurtuluş savaşı yıllarında ordu tarafından bir İstiklal Marşı yazılma isteğinin gelmesi üzerine, dönemin Milli Eğitim Bakanlığınca 500 lira ödüllü bir yarışma açılmıştır.Yarışmaya gönderilen 724 şiirden 6 tanesi seçilmiş, bastırıldıktan sonra milletvekillerine dağıtılmış. Bu şiirleri yeterli bulmayan MEB Hamdullah Suphi, yarışmaya para ödülü olduğu için katılmadığını öğrendiği Burdur Milletvekili Mehmet Akif Ersoy'a bir mektup yazmış ve yarışmaya katılmasını istemiştir. Meclisin 12 Mart 1921'de İstanbul Milletvekili Adnan Adıvar Başkanlığında yaptığı toplantıda, 7 şiir ele alınmış ve bunun ardından Bakan Hamdullah Suphi tarafından okunan Mehmet Akif'in şiiri İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir. 

Başarılar. 
114 4 114