Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-12-24T19:48:30+02:00


Acı patlıcanı kırağı çalmaz

“Hayatta birçok problemlerle karşılaşıp bunlardan başarı ile çıkmış olanlar,bundan sonra karşılaşacakları zorlukları da atlatıp başarı ile çıkarlar” anlamında bir söz. Herhangi bir duruma alışkın olan kimseyi benzer kötü durumlar etkilemez. (Wikipedia)

“kötü durumda olan bir kimseyi, yeni kötü durumlar etkilemez” anlamına gelen atasözü.

Yanış anladığımız ve haliyle de hatalı kullandığımız atasözü.

Genel teamul “kötüye birşey olmaz” olarak kullanıyor. yani adi bir adamın başına adi bir olay geliyor ve adi adam olaydan etkilenmiyor.

oysa nasıl patlıcanı ve kırağı’yı mecazi yorumlayıp insanla ve kötü hadiselerle eşleştiriyorsak, kırağı çalmaz olumsuz anlamına da o paralellikte yaklaşmamız lazım. kırağı varsa ortada patlıcanın tadına bakmaz kesinlikle. acı da olsa zarar verir mutlaka.

doğrusu; “adi bir adamın başına adi bir olay gelse dahi insanlığa zararı olmaz, adi bi adamın gördüğü zarar toplumun yararınadır” şeklinde olmalı. ve evrensel etik kurallarının çemberi dışında yaşayan kimselerin karşılaştıkları kötü olayların insanlığa pozitif katkı sağladığı görüşünü desteklemek için kullanılmalı.

acı patlıcanı kırağı çalar, lakin acı patlıcan sofraya gelip zarar vereceğine kırağı’ya maruz kalır ve zarar izole olur.

Büyük badireler atlatmış tecrübeli kişilerin zorlukların üstesinden daha kolay gelebileceğini, olumsuz durum ve eleştirilerden çok fazla etkilenmeyeceğin anlatmak için kullanılırdı.

Haylaz işe yaramayan kimsenin bozulacak fazla birşeyi kalmamıştır. Erdemsiz kimsenin nesi vardır ki, onu yitirsin yada ona herhangi bir zarar gelsin?

Pek Değerli olmayanlara zarar gelmez anlamında söylenir.

Yaşamın da karşısına çıkmış kötü olaylara karşı güçlü kalmayı başarmış insanı daha az kötü durumlar etkilemez diyen kişinin olumsuz anlar da soğukkanlı ve olaylara hakim davranışını anlatan sözdür.

Kendini değersiz bulan insanlar ve genellikle hayattan umudunu kesmiş olanların yaşamları boyu karşılaştıkları olumsuz olaylarda zarar görmeyeceklerini ifade etmek için kullanılır.

Kötü durumda olan bir kimseyi, ortaya çıkacak yeni kötü durumlar etkilemez; pek çok zorluğa katlanabilir; çünkü o, böylesi kötü durumlara alışmıştır. Ayrıca, işe yaramayacak hâle gelmiş kimseler de, tutar bir yanları olmadığı için felâketlerden çekinmezler.

2 3 2
2012-12-24T19:48:42+02:00

Geçmişten deneyim birikimi olanlar, başkaları gibi her şeyden kolayca etkilenmezler, dayanmasını, katlanmasını bilirler. Çünkü daha önceki tecrübeleri karşılaştıkları duruma nasıl tepki vereceklerini onlara öğretmiştir. Bir nevi hayat dersidir...
 0