Cevaplar

2012-12-24T20:27:23+02:00

Ebony (Abanoz Ağacı)

Abanoz klavyelerde kullanılan sert bir ağaç türüdür.Gül ağacına göre daha koyu renklidir(siyahımsı tonlarda). Daha bas tonlara sahiptir. Abanozun, yaklaşık 435 türü vardır ama bunlardan 20 kadarı piyasada kullanılmaktadır. Sert dokulu bir ağaç olduğundan, klavye için tercih edilir.Yıpranmalara karşı dayanıklıdır, yoğun paralel damarlardan oluşur.Aynı zamanda siyah rengi nedeniyle sap ağacıyla iyi bir kontras oluşturur ve perdeleri iyi tutar. Diğer sert dokulu ağaçlar gibi, mevsim değişikliklerinde, havadaki neme bağlı olarak dokuları sıkşır. Bu Sıkışma diğer ağaçlara göre daha yavaş olur. Abanoz kuruduktan sonra sabit kalır, çünkü abanoz enine bir ağaçtır. Bu sebepten Ebony (Abanoz) agacından klavyeli gitarların fiyatları çok yüksektir. 

Indian Rosewood (Hindistan Gül Ağacı)

Gitarların klavyelerinde yaygın olarak kullanılan bir ağaçtır. Hemen hemen her gitar modelinde ve alt orta üst model gitarların çoğunda Rosewood kullanılır ebony kadar olmasada gayet iyidir. Aslında gitarlar üzerinde gördüğümüz renklerinden daha açık bir renge sahip olmalarına rağmen özel bir teknikle renkleri koyulaştırılır. Özel cinsleri dışında fazla pahalı bir ağaç değildir, ucuzdur. Dengeli bir tona sahiplerdir. Brezilya ve Honduras gül ağaçları oldukça iyi ve pahalıdır. Dünyanın en iyi gitarları brezilya gül ağacından yapılmaktadır. Indian Rosewood ise Elektrik ve akustik gitarda cok kullanılan bir ağaçtır. Abanoz ve bazı sert dokulu rosewood'lar kadar dayanıklı değildir ama büyük oranda deforme olmadığı için önemlidir. Sap üzerindeyken, abanozdan daha hafif ama aynı boylamsal güce eşittir.
             Elektrik ve akustik gitarda cok kullanılan bir ağaçtır. Abanoz ve bazı sert dokulu rosewood'lar kadar dayanıklı değildir ama büyük oranda sabit kaldığı için önemlidir. Neck üzerindeyken, abanozdan daha hafif ama aynı boylamsal güce eşittir.

Maple (Akça Ağaç) 

Gitalarda sap ve klavyede yaygın kullanılan bir ağaç cinsidir. Bunun nedeni de dayanıklılığıdır. Kanada ülkesi bu ağacın iyi cinsleri ile meşhurdur. Sapta kullanımı çok genel bir durumdur ancak klavyede de kullanıldıysa gül ağacına göre daha parlak bir tona sahip olacağı söylenebilir.Tüm markaların çeşitli segmentlerindeki ürünlerinde mevcuttur. Pek çok türü olup çoğu ülkemizdede yetişmektedir, ortalama yoğunluğu türüne göre oldukça değişiklik göstersede 0.59-0.80 arasıdır. Başlıca kullanım alanı yaylı çalgılar yapımı olmakla beraber, gitar yapımında, uçak pervanesi yapımında, parke yapımında ve her türlü kaplamacılıkta kullanılan oldukça önemli bir ağaçtır. Son derece kaliteli ağaçlardan biridir. Ağır bir gövdeye sahip olan bu gitarlarında tonları çok güzel ve hoştur.

      Maple, yaylı enstrumanlar ailesi içinde geleneksel bir ağaçtır. Oyma tekniğiyle veya dilimler halinde çalışılabilinir. Figürlerine göre fiyatlandırılmıştır.Curly figürü, çeyrek kesitlerde daha çok göze çarpar; bununla birlikte, birdseye ve quilted, dilimli yüzeylerde kendini daha iyi gösterir. Figürlü maple'lar, kendi arasında çok iyi, iyi ve orta figür olarak sınıflandırılır.

Mahogany(Maun)

Oldukça ağır biraz daha bas ve bol sustainli bir tona sahiptir. Sert dolgun tonlar bu agacı tanımlamak için söylenebilir. Sert ve karanlık ton için biçilmiş kaftandır. Ayrıca jazz ve blues için de yaygın olarak tercih edilir. Les paul tipi gitarlarda kullanılır. Oldukça iyidir. Ağırlığı dezavantaj olabilir.Değişik türleri vardır. Genel görünüş itibariyle genellikle kızılımsı koyu kahverengi, renktedirler, ortalama yoğunluk olarak 0.59 diyebiliriz. Gitarlarda genellikle honduras maunu kullanılır.49 metreye kadar uzayabilir. Dünyanın pek çok yerinde bulunduğundan dolayı oldukça düşük fiyatlıdır. Çalışılma özellikleri genel olarak iyi seviyede olan maun'un fiziksel direnci iyidir. Özellikle kuruduktan sonra son derece stabil bir ağaç olmasından dolayı sıklıkla gitar sap yapımında kullanılır. Gitar yapımında kullanılan yine en iyi agaçlardan birisi olarak gösterilir. Bu ağaca genelde metalci agacıda denilmektedir. Yine bir çok kaliteli firmanın üst modellerinde tercih edilen ağaçlardan biridir, örnek olarak ESP nin harika serilerinden biri olan Eclipse serisi gitarlar ve ayrıca yine üst model olan Horizon model gitarlar verilebilir. Birinci sırada gelen bir ağaç ve en iyi ağaçlar sıralamasında alderla birlikte en üst sırada yerini almaktadır. Bu agaçı alt model gitarlarda görme şansımız çok azdır, orta model gitarlarda bazen kullanılabilen bir agaç türüdür. 

 

0