Cevaplar

2012-12-24T21:29:48+02:00

Bir çok insan bilimi bilgi ile karıştırıyor. Ve durmadan "bilim değişir, bilim değişkendir" gibi sözlerin arkasına sığınıyorlar. Hatta bunlara bir çok örnek veriyorlar. Efendim, Newton öyle demişti, ama sonra Einstein böyle dedi. Şimdi de kuantum mekaniği çıktı. Ve daha bir çok konuda benzer karşılaştırmalar.

Öncelikle değişen bilim veya bilimsel yöntem değil, bilgidir. Bilimi dogmatik inançlardan ayıran özelliği de zaten bu kısımda yatar. Dogmatik inançlarda bilgi değişmez. Ama bilimde değişir. Çünkü bilim, bilgi temelli değil, yöntem temellidir. Bu yöntemlerde çok zor değil, ilkokul öğrencinin bile anlayabileceği kadar basittir. Gözlem, deney, ölçülebilirlik.

0
2012-12-24T21:31:12+02:00

BİLİM FELSEFESİ NEDİR?
Bilimi kendisine konu edinen Felsefedir.
Bilimlerde görülen büyük gelişmeler dikkatleri bilime yöneltmiştir.Bilim felsefesi bilimsel kesinlik ve bilimsel sistem düzeyine erişen bir bilgiyi inceler. Bilim felsefesinin inceleme alanınabilimin yanında bilimin özel yöntemleridüşünce biçimleri bilimlerin hangi ana gruplara girebileceği gibi problemler girer.


BILGI FELSEFESI NEDIR ? 

Akıl ve sezgi gibi yetiler gerçekten insan zihninde var mıdır? Varsa görünüşlerin ötesinde kalan varlığı bilmemizi sağlayabilirler mi? türünden sorular bilgi felsefesinin konusunu ol

0