Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-25T13:16:53+02:00

Aynı şeylerden bahsediyorsunuz ama farklı kavramlar kullanıyorsunuz. Siz Ulusal Tiyatro diye kullanıyorsunuz Yılmaz Onay Devlet Tiyatrosu diyor buna…

 

Ama bunun adı devlet tiyatrosu değildir, ulusal tiyatrodur.

 

Onay da devlet tiyatrosu sisteminde pek çok sakatlıklar olduğunu söylüyor röportajda hatta tapu kadastro müdürlüğü gibi yönetilemez tiyatro diyor. Devlet tiyatrosu kavramının altındaysa, kamu tarafından tam ödenekli bir biçimde finanse edilen tiyatroları topluyor.

 

Devlet tiyatrosu bugün lav edilse hemen yirmi dört saat içerisinde ulusal tiyatro kurulmalıdır Türkiye’de. Tekrar ediyorum ödenek yirmi beş trilyonsa hemen elli trilyona çıkmalıdır ama asla devlet bu tiyatronun başına kim müdür olacak, hangi oyunlar oynanacak bunlarla ilgilenemez. Sözleşme olur, sözleşmeli sanatçı olursunuz, ben size derim ki “Cansu Bey, bu yıl şu şu oyunlar var bu oyunlarda şu şu roller var, maaşınız beş bin lira, kabul ediyor musunuz, altı aylık sözleşme yapmak istiyorum?”, peki dersiniz, hayır ben kabul etmiyorum dersiniz, bu kadar basit. Ama sen memur olursan sana ne rol verirsek oynamak zorundasın. Sonra gidiyor adam rapor alıyor. Rapor alan aktör! Dünyada her hangi bir ülkeden anlatsanız bunu, fıkra diye katıla katıla gülerler. Yani bazı aktörler oynamak için sağ kolunu verecekken, burada oynamamak için rapor almış aktörler var desem ben birine gavuristanda, insanlar ne yapacaklarını şaşırıp, dalga mı geçiyorsun benimle derler. E, şimdi devlet tiyatrosunda rapor alan aktör yok mu? Var, çok var! Böyle tiyatro olur mu, olmaz! Bu tiyatronun adı nedir, devlet tiyatrosudur. Dolayısıyla tekrar ediyorum, büyük harf D ile, devlet tiyatrosu olmaz, ulusal tiyatro olur!

 

Devletin tiyatrosuna dünyada tek örnek Türkiye’dedir.  Türkiye bu konuda tek ülkedir. Ama birisi çıkar da benim bilmediğim mesela “valla Afganistan’da da var, böyle memur aktörler de var” filan derse, eyvallah derim yani, ben bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla ulusal tiyatro vardır dünyanın tüm tiyatro yapılan ülkelerinde, devletin tiyatrosu ise yoktur.

 

Sanırım aynı şeyleri söyleyip de anlaşamıyor göründüğünüz bir konu daha var, mesaj vermek konusu. Onay, röportajınıza atfen “biz mesaj vermek için tiyatro yapmıyoruz diyor ama iki satır sonra da insanı anlatmak istedik diyor, bu bir çelişki değil midir” diye soruyor?

 

Bence anlaşamadığımız hiçbir konu yok Yılmaz Bey’le. Ayrıca bir çelişki de yok. Asla değil. Ben röportajı okuduğum için Yılmaz Bey ile aynı şeyleri söylediğimizi biliyorum. Bakın, “ben şu mesajı vermek istiyorum” diye bir oyun seçer, koyarsanız, o oyun, oyun olmaktan çıkar. O sadece bir mesaj saçmalığı olur. Sizin kim olduğunuz yaptığınız işi zaten belirler. Yani bir farsın da mesajı vardır, vodvilin de mesajı vardır. Biri derki “bugün eğlen keyfine bak” bu da bir mesaj değil midir arkadaşlar? Yapılan her şeyin bir mesajı vardır. Fakat “ben şu mesajı vermek istiyorum” diye yola çıkarsanız, sanat yapamazsınız. Sakın böyle san’at dediğimi zannetmeyin. Biz sanatın içinden konuşuyoruz, tiyatro bir sanat dalı değil mi? Önce tiyatro iyi olacak, sahnede iyi oyuncular olacak, iyi yönetmen olacak, dekoru iyi olacak, ışığı iyi olacak, bunlar iyi olacak ki seyirciye bir tiyatro seyri sunabilesiniz.

 

Oyun Atölyesi’nin ve geçmişte Tiyatro Stüdyosu’nun seçtiği oyunlara bakın, içinde hep bizim de kurmak istediğimiz cümleler var. Evet bizim de böyle bir derdimiz var, bu güzel bir oyundur, güzel bir metindir, biz de bu cümleleri sahneden söylemek istiyoruz, altına imzamızı atıyoruz, biz de buna inanıyoruz dediğimiz oyunları sahneliyoruz.

 

Testosteron’da olduğu gibi sanırsak, o oyunla da erkek dünyasını eleştirmek istedik demiştiniz?

 

Kesinlikle. Bu mesaj değil mi, mesaj! Ama siz oyuna bakın önce, önce oyun iyi mi oynanıyor, oyuncular iyi mi, Kemal Aydoğan iyi yönetmiş mi, önemli olan bu! Bu oyunun mesajı ne! Sadece buradan bakarsak nereye geliyoruz biliyor musunuz, sanat sanat için midir, sanat toplum için mi, kaldı mı böyle bir tartışma allah aşkına ya!

 

Guernica’nın mesajı mı önemlidir yoksa resim mi önemlidir? O iyi bir resimdir bir defa, “ay ne kadar güzel bir mesaj vermiş Picasso” dersek ayıp ederiz Picasso’ya da resim sanatına da!

0