Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-12-26T15:09:57+02:00
kazım karabekirin doğuda ermenileri bozguna uğratması sonucu imzalanmıştır.3 aralık 1920.

maddeleri;
+aras nehri-çıldır gölü hattı sınır kabul edilecek.*
+ermeniler doğu anadoludaki iddialarından vazgeçecek.
+kars sarıkamış ve ığdır tbmm'de kalacak.*
+ermenistan sevr antlaşmasını tanımayacak.

önemi;
+tbmm'nin ilk askeri başarısıdır.
+tbmm'nin imzaladığı ilk antlaşmadır.

ancak; rusyanın ermenistan'ı işgalinden dolayı bu antlaşma yürürlüğe girmemiştir.  (hasnicktir, 13.05.2006 13:44)             tbmm hukumetiyle ermenistan arasindaki savasi sona erdiren, 2 aralik 1920 yilinda imzalanan antlasmadir. ruslar'in 1917 devriminden sonra dogu illerinden cekilmesiyle ermeni'ler ruslar'in yerini alip turkler'e zulum yapmaya basladi. bunun uzerine harekete gecen ordu ermenileri bozguna ugratti. antlasma sonunda ermeni isgalindeki igdir, tuzluca ve kars geri alindi. ermeni hukumetinin guvenligi bozucu hareket girisimini engellemek icin 1500'den fazla asker bulundurmama ve silah azaltma sartlari saglandi.  (radament, 09.07.2007 14:55)             antlaşma'nın maddelerinden biri de var olan ermenistan'ın "türk toprakları üzerinde hak iddia etmeyecek." olmasıdır.  (endustriyel siyah, 30.08.2007 21:20)             tbmm'nin yaptigi ilk anlasma olmasi sebebiyle dunya kamuoyu acisindan önemlidir. artik osmanli yok ankara var. simdi nutuk'ta ne denmis ona bakalim.

efendiler, savaş alanında verilecek emri bekleyen doğu ordumuz, 2 ekim 1920 günü kars üzerine harekete başladı. düşman, direnmeksizin kars'ı terketti. kars 30 ekimde tarafımızdan işgal edildi. 7 kasım tarihinde birliklerimiz, arpaçay'ına kadar olan bölgeyi ve gümrü'yü ele geçirdi. ermeniler, 6 kasımda ateşkes ve barış için müracaat etmişlerdir. biz de ateşkes anlaşmasının maddelerini, dışişleri bakanlığı vasıtasıyla, 8 kasımda ermeni ordusuna bildirdik. 26 kasımda başlayan barışgörüşmeleri 2 ocak'ta son buldu ve 2/3 ocak gecesi gümrü antlaşması imzalandı. (s. 331-333) 

milli hükümet'in yaptığı ilk antlaşma: gümrü antlaşması
efendiler, gümrü antlaşması, milli hükümet'in yaptığı ilk antlaşmadır. bu antlaşma ile, düşmanlarımızın hayallerinde ta harşit vadisine kadar uzanan türk ülkelerini kendisine bağışlamış oldukları ermenistan, osmanlı devleti'nin 1877 seferiyle kaybetmiş olduğu yerleri, bize, milli hükümet'e * aradan çıkarılmıştır . doğudaki durumlarda önemli değişikler olması yüzünden, bu antlaşma yerine, daha sonra yapılan 16 mart 1921 tarihli moskova ve 13 ekim 1921 tarihli kars antlaşmaları geçerli olmuştur (s. 333)

simdi ben ve ataturk bir basin toplantisinda olsak sormak isterdim. kurtulus savasi basladiktan neden bir sene sonra saldiriya gectik? dusman direnmeksizin kars'i terkedecekti neden bir seneden fazla bekledik? kars'ı terk ederken kazim karabekir ermeni savunma bakanı, başkomutanı ve general, albay, yarbay ve daha aşağı rütbelerdeki pek çok subay ve er esir almiş. (bizde o gün 9 şehit , 47 yaralı olmuş. alınan esirler : 3 general, 6 albay, 16 yüzbaşı, 59 teğmen, 16 sivil yönetici 12 yedeksubay, 4 subay adayı, 1150 er.) bunun sırrı ne? kurtulus savasinin tek duzenli ordusunun yaptigi ilk savas ve basari neden bu kadar önemsiz?

en büyük kumandana (kazim karabekir'e hitaben yazilmiş) 

bugün ermeni esir zabitleri ve efradı için mes'ut bir bayramdır.bugün on iki ay süren esaretten sonra biz artık ailemize ve vatanımıza kavuşuyoruz. bizim en büyük amirimiz olmak hesabıyla zatialilerine ve maiyetleri zabitanına biz ermeni zabit ve neferleri türkiye'de hakkımızda gösterilen hüsnü muameleden (iyi muamele) dolayı bütün kalp ve ruhumuzla arzı teşekküre musarrat eyliyoruz. biz buradan hareket ederken güzel hatıraları da birlikte götürmekteyiz. biz emin bulunuyoruz ki, bundan sonra ermeni askeri size karşı silahbedest olarak bulunmayacaktır. ve taraf-ı âlilerinden bizlere tebliğ edildiği üzere 13 teşrinievvel 1921'de kars'ta bu husus her iki milletin evliyayı umuru arasında takrir ve temin edilmiştir. biz dahi bundan eminiz. iki memleket arasında türkler ile ermeniler birbirine karşılıklı yardım edecek ve birlikte yekdiğerini müdafaa ve sıyanet eyliyeceklerdir.

ferik general(kars'taki basarisindan dolayi kazim karabekir'e korgeneral rutbesi verildi)
1 5 1