Cevaplar

2012-12-25T17:04:47+02:00

Sultan Ahmet Camii hakkında bilgi

Sultan Ahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında sultan I. Ahmet tarafından İstanbul'daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılmıştır. Cami Mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de gene mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca "Mavi Cami (Blue Mosque)" olarak adlandırılır. Ayasofya'nın 1934 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul'un ana camii konumuna ulaşmıştır.

Aslında Sultan Ahmet Camii külliyesiyle birlikte, İstanbul’daki en büyük yapı komplekslerinden biridir. Bu külliye bir cami, medreseler, hünkar kasrı, arasta, dükkânlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe, darüşşifa, sıbyan mektebi, imarethane ve kiralık odalardan oluşmaktadır. Bu yapıların bir kısmı günümüze ulaşamamıştır.

0
2012-12-25T17:04:59+02:00
Türk ve Islam dünyasinin en ünlü anitlarindan birisi olan Sultan Ahmet Camii Istanbul’a gelen herkes tarafindan hayranlikla ziyaret edilir. Klasik Türk Sanatinin bir diger örnegi olan bu Sultan Camii orijinal olarak 6 minare ile insa edilen tek camidir. Bulundugu yer tarihi Istanbul sehrinin daha erken yapilmis diger önemli eserleri ile çevrilidir. Istanbul sehrinin en güzel manzarasi denizden görülür. Bu sahane manzarada caminin silueti yer alir. Söhreti “Mavi Camii” olarak bilinen eserin asil adi I. Sultan Ahmet Camiidir. Esas meslegine yakisir sekilde, Mimar Mehmet Aga Cami içerisini kuyumcu titizligi ile dekore etmistir. 1609-1616 yillari arasinda insa edilen cami büyük bir kompleksin içerisinde bulunurdu. Bunlar bir kismi zamanimiza gelemeyen sosyal ve kültürel içerikli yapilardi. Kapali Çarsi, Türk Hamami, asevi, hastane, okullar, kervansaray ve Sultan Ahmet’in türbesi belli basli kisimlardi. Caminin mimari klasik Türk sanatinin ulu mimari olan Koca Sinan’in ögrencisiydi ve caminin yapiminda hocasinin daha önce denedigi bir plani, daha büyük ölçüde uygulamisti. Sultan Ahmet Camiinin esas girisi Roma devrinden kalan hipodrom tarafindadir. Bir dis avlunun çevreledigi iç avlu ve esas mekân yüksek bir podyum üzerindedir. Iç avluya açilan kapidan ortadaki sembolik sadirvan ve etrafi çevreleyen galerilerin üzerinden, fevkalade bir harmoni ile biri, biri üzerine yükselen kubbeler görülür. Içeriye açilan 3 kapidan herhangi birinden girildiginde dis görünüsü tamamlayan boyama, çini ve vitray camlarinin zengin ve renkli süslemeleri ile karsilasilir. Iç mekân büyük bir bütündür; ana ve yan kubbeler genis sivri kemerlerin dayandigi 4 iri sütun üzerinde yükselir.
3 3 3