Cevaplar

2012-12-25T17:57:37+02:00


SAYGI ;

Dilimizde bu kelime hürmet karşılığı kullanılmaktadır . Saygı bir kimsenin düşüncelerine , sözlerine ve davranışlarına , toplum içindeki itibarına ve inanılırlığına karşı duyulan bir hisdir.

Aslında tarif ve tanımlanması zor bir deyimdir . Sevgi , inanma , güvenme , ahlakına kefil olma , yapacaklarından ve yapmayacaklarından emin olma , hoşnud olma gibi çok sayıda duyumun bir tek sözcükte ifade edilmesidir .  

DOĞRULUĞUNDAN EMİN DEİLİM BUNLARI BULABİLDİM

1 5 1
2012-12-25T18:37:29+02:00

SAYGI ;

Dilimizde bu kelime hürmet karşılığı kullanılmaktadır . Saygı bir kimsenin düşüncelerine , sözlerine ve davranışlarına , toplum içindeki itibarına ve inanılırlığına karşı duyulan bir hisdir.

Aslında tarif ve tanımlanması zor bir deyimdir . Sevgi , inanma , güvenme , ahlakına kefil olma , yapacaklarından ve yapmayacaklarından emin olma , hoşnud olma gibi çok sayıda duyumun bir tek sözcükte ifade edilmesidir . 

Saygı bir kültürdür ve iki insan arasındaki “empathy “ yi işaret ettiği gibi bir aile içi yaşamını bir toplum yaşamını ve bir milletin yaşamını da çok önemli ölçülerde belirler . Saygı konuşma adabını , sosyal ve dini ritüelleri , sofra adabını , çalışma ve iş dünyasının kurallarını , giyim ve moda tarzlarını , cinsel yaşam rituellerini , kaybettiklerimizle olan ilişkilerimizi ve vecibelerimizi , vermiş olduğumuz ve bize verilmiş olan sözlerin bütününü düzenleyen çok anlamlı ve çok güçlü bir anahtar kelimedir . Saygı yaşamın ve insan olmanın gururudur . 

25 yıllık Adli Tıp çalışmalarımda bu duyguyu en fazla hisseden ve özleyenlerin mahkumlar olduğunu gördüm .Bir şeyi kaybetmedikçe onun ne kadar önemli olduğunu anlayamazsınız . Bu sebeble sahip olduğunuz saygı değerlerini canınızdan fazla koruyun . Size saygının ne olduğunu en iyi şekilde anlatabileceğine inandığım bir Adli 

Tıp hatıramı anlatmak istiyorum 

Dosyasında üç katil olayı bulunan bir mahkumu muayene edeceğim . Görevliler 35 yaşlarında bir genç adamı çalışma odama getiriyor .Ayağa kalkıyorum ve mahkuma “ hoşgeldiniz , buyurun oturun “ diyorum. Mahkum çok şaşırıyor . Bu güne kadar hiç kimse ona hoş geldiniz, buyurun oturun dememiştir . Yüzüme şübheyle bakıyor . Tekrarlıyorum , “ buyurun oturun kahvenizi nasıl içersiniz ? “ Karşılıklı kahvelerimizi içiyoruz . Muayene bitiyor ve mahkum koğuşuna dönüyor . Aradan 15 yıldan fazla bir zaman geçmiştir . Çalışma odamdan içeriye bir adam girer . Doktor bey beni tanıdınmı ? Adama dikkatle bakıyorum .Tanıyamadım .

“ kahveyi hatırla ! “ Ben kahveyi hatırlamıştım . Sarılabilirmiyim ? . Birbirimize sıkıca sarıldık . İki insan , 15 yıl sonra bir saygının iadesi için bir araya gelmiştik . Bir fincan kahve ve bir tek kelime . O insanı Vandan istanbula getiren şey sadece saygıydı .O bir mahkum olabilirdi . Suçlu da olabilirdi . Ama o bir insandı . Ve saygıya layıktı . Sana bir kahve borcum var doktor . Bir kahvede oturup ikinci ve son kahvelerimizi de içiyoruz İkimizin de gözleri yaşlı ama ikimiz de çok mutluyuz . Çünkü biz iki insanız .
Günümüzde artık çok fazla kullanmadığımız ve saygı ile bağlantılı olduğuna inandığım birkaç kelimeyi burada anmak istiyorum Bunlar . Ar , İffet , haya , teeddüp , imtina , teessüf , hicab ve daha bir çok benzeri kalimeden birkaçıdır . Ama bizim toplumumuz bunları artık hemen hiç kullanmıyor . Belki de gerekmediğindendir ! . 

Osmanlıca –Türkçe lugat saygı karşılığı hürmet kelimesini veriyor . Bence bu yeterli değil , saygı kanaatimce Ahlak kelimesi ile bütünü ile örtüşüyor . Saygı ahlakdır .
Saygı yaşamın hangi alanlarında hissedilmelidir . Saygının olmadığı bir yaşam alanı yok gibidir . Birer başlık halinde vermek gerekirse bu alanları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz .
*Otoritenin gerektirdiği durumlarda . Devlet otoritesinin korunmasında , aile içi otoritesinin yaşatılmasında , asker , jandarma , güvenlik güçleri otoritesinin tesis ve işlerliğinde , ebevyn –evlat arasındaki otoritenin işlemesinde , bütün eğitim ve öğretim kurumlarında , sportif kurumların çalışma düzenlerinde , işyerlerinde , sokakta ve aklınıza gelebilecek her yerde , toplum yaşamının vazgeçilmez bir şartı olarak otorite gereklidir ve otorite ile saygı arasında vazgeçilmez bir bağlantı vardır .

0