Cevaplar

2012-12-25T18:31:25+02:00

Teknolojinin Olumlu Yönleri:

 

1-internet ağı sayesinde Dünya’nın bir ucundaki bilgiye ulaşıyoruz.

2-teknoloji sayesinde insanlar daha rahat yaşam koşullarına sahip olurlar ve işlerini daha çabuk ve daha rahat yaparlar böylece ömürleri uzar.Evlerimizde kullandığımız çamaşır bulaşık makinelerinden tüm teknolojik aletler işlerimizi daha rahat yapmamıza olanak sağlar.

3-Teknoloji tıp alanında da çığır açan ürünlerle insanların hayatına olumlu etki etmektedir.
Sinirbilim alanında kullanılan son teknolojiler (fonksiyonel beyin görüntülemesi, ruhsal durum ve beyin fonksiyonları üzerinde etkili ilaçlar, beyin yapısı, fonksiyonu ve düzeni ile ilgili araçlar) bir çok etik sorunun tartısılmasına neden olmaktadır.

4-Eğitimde de teknolojinin yararı vardır.Episkop,projeksiyon makinesi,televizyon,dvd-vcd,video oynatıcı gibi cihazlar okullarda kolaylık sağlamaktadır.

5-)Günümüzde teknolojinin olumlu bir sonucu da bilgilerin,düşüncelerin,duyguların geniş insan kitlelerine daha kolay aktarılabilmesidir.Matbaayla birlikte Avrupada birçok kitab basılmış ve aydınlanma çağı başlamıştır.OLUMSUZ YÖNLERİ 
1-Telefon iletişim kurmamızı sağlar fakat aynı zamanda radyasyon da yayar.
2-Doğalgaz evlerimzi ısıttığı gibi aynı zamanda patlamı ile birçok can almaktadır.
3-Bilgisayar araştırmalarımızı yapmamızı sağladığı gibi 
gözlerimizin bozulmasına, beyin kanseri geçirmemize yol açmaktadır.
4-Bulaşık, çamaşır vb makinelerin su çıkarması ve bu suların içinde elektrik akımının dolaşması ve insanların yanlışlıkla bu suya basmaları ile insanların vücut dengelerini bozmaktadır.
5-Arabalar ulaşımı hızlandırdıkları gibi egzoz dumanları ile de ozon tabakasını delmektedirler.
6-Teneke kutular çevreye bırakıldıkları  zaman toprak onları çok uzun zaman içerisinde zor yok etmektedir.Bu olayda çevreye ve orada yaşayan canlılara zarar vermektedir.
7-Piller birçok yerde işimize yaramasına rağmen toprağa bırakıldığında çok uzun yıllar içinde yok edilebiliyor ve buda toprak altında yaşayan canlılara çok fazla kötü yönden etki ediyor.
8-Elektrik insanlara çok fazla yarar sağlaması ile zararlarda getirmektedir.Mesela elektrik çarpması, bunun sonucunda insanları hayatlarını bile kaybediyorlar.
9-Uçaklar bir yerden diğer bir yere  gitmemizi sağlar iken çok fazla ses çıkararak ses kirliliği oluşturmaktadır.
10-Kağıt sayesinde çok fazla şey yapıyoruz fakat bu kağıtlar için birçok ağacımız yok oluyor.
11- Gezegenimizin en büyük sorunu olan Küresel ısınma felaketine teknoloji sebep olmuştur.
12-Çıkan bir çok yeni ürün bize kültürümüzü unutmuştur. Fast food adı verilen hızlı yemekler yüzünden, Türk mutfak kültürü büyük zararlar görmüştür. 
13-Teknoloji sayesinde dilimize yeni giren, ve MSN’ce konuşulan sözcükler Türkçe’mizi bozmaktadır.
  

14-Ormanların kağıt üretimi, toprak genişletilmesi, hayvancılık alanı oluşturmak gibi sebeplerle denetimsizce kesilmesi, ağaçların gündüzleri oksijenli solunum yaparak ortama oksijen solunumu yapmasını kısıtlıyor.

 15- Fabrika bacalarından çıkan zehirli gazla atmosferi kirleterek, havadaki oksijen oranını azaltmaktadır. Ayrıca havanın bu denli kirlenmesi asit yağmuru olarak inerek toprağı da etkilemektedir 
16-  İnorganik tuzlar, zirai mücadele ilaçları ve yapay organik kimyasal maddelerin sulara karışması 

 
0