hz muhammed hz aişe ile evliliği. kaç çocuğu olduğu. nasıl ve nerede karşılaştılar. kaç yılında evlendiler. kaç yaşında evlendiler.lütfen acilllllllll ................................ yanlış yapmayın biraz uzun biraz kısa hepsi bir yazının içinde ve anlamlı olsun.ne olur çabuk.acilllll..site de olur :) :D şimdiden teşekkürler

1

Cevaplar

2012-12-25T19:13:51+02:00

Hazreti Aişe'nin, hazreti Muhammed ile evlendiği yaş, tarihler boyunca hep polemik konusu oldu. Kimilerine 2öre 6-7 yaşlarında, kiilerine göre ise 9 yaşında evlendi. Peki durum gerçekten böyle mi?

Siyer alimi Muhammed Emin Yıldırım’ın Zeynepder.org sitesinde yayınlanan yazısı bu konuda pek çok söylentiyi çöpe atacak nitelikte. 

Yıldırım yazısında aslında hazreti Aişe'nin evlilik yaşıyla ilgili elde pek çok kaynak olduğunu iddia ediyor ve okaynaklar ışığında bakın neler söylüyor:

"Hz. Aişe validemiz Efendimiz ile nişanlanmadan önce, Allah Resulü’nü Taif dönüşü himayesine alan Mekke’nin sayılı tüccarlarından biri olan Mut’im ibn Adiyy’in oğlu Cübeyr ibn Mut’im ile nişanlıydı. Eğer Hz. Aişe’nin 9 yaşında Efendimiz ile evlendiğini kabul edersek, 6-7 yaşında Efendimiz ile nişanlanmış olduğunu ve bu olaydan birkaç sene önce de Cübeyr ile nişanı bozduğunu söylemiş oluruz. Böyle bir iddia ise Hz. Aişe’nin Cübeyr ile nişanlandığında 5–6 yaşlarında olduğunu kabul etmek anlamına gelir ki, bununda açıklanacak hiçbir tarafı olmaz. Ama biz biliyoruz ki, İslam’ı davetin yankıları Mekke’de yayılmaya başladığında Mut’im: “Ben Muhammed’e inanan bir adamın kızını evime gelin olarak almam” diyerek nişanı geri atmış ve bu olaydan birkaç sene sonra da Efendimiz, Hz. Aişe ile nişanlanmıştır.

Diri diri kız çocuklarını toprağa gömen cahiliye Arapları genel itibari ile kız çocuklarının yaşlarını tutmazlardı. Toplumun tüm kınamasına rağmen kızlarını gömmeyip onları büyütenler, çocukları buluğa erdiklerinde Daru’n-Nedve’de bir tören düzenler ve kızlarının artık büyüdüğünü halka ilan ederlerdi. Eğer bu uygulamayı esas alırsak, Hz. Aişe’nin 9 yaşında evlendiği iddiasını, “9 yıldır ay hali görüyordu” şeklinde anlamak gerekecektir. 9 yıldır ay hali görmesi ve bir 9 yılda çocukluk dönemini dikkate alınca, Hz. Aişe validemiz evlendiğinde 18 yaşlarında bir genç kız olduğu anlaşılacaktır.

0