Cevaplar

2012-12-25T19:39:21+02:00

Yıllardır uygar sözcüğünün nedense hep Batı sözcüğü ile yan yana olmasına özen gösterilmiştir. Uygar Batı deyimi, tabi ki bizlerin uygar sözcüğünden ne anladığımıza bağlı bir tanımlama. Çok yönlü bilgilenmiş ve bu bilgilerin özünü kavramaya çalışanlar için uygarlık kavramı çok farklı. Özü yitirme, sevgiye yabancılaşmaya karşın, elde edilen görüntüsel başarıların olumsuz sonuçları hemen ortaya çıkacak şeyler değildir. Bu gelecek kuşaklara çıkacak maddi ve manevifaturalardır. Manevi faturalar, bireysel ve toplumsal çöküntüler sonucu sevgisizliktir. Bunların doğurduğu panik ve bilinçsizlik, maddi yıkıntıların hazırlayıcısıdırlar.

 

Bizim kuşak “ doğa ile savaş “ sloganları ile yetiştirilmiştir. Şimdilerde, hem bunu bize öğretenlerden, hem de akıl yürütmeden bunları uygarlık ve insan üstünlüğü ya da gücü gibi gören bizlerden utanıyorum. Altmışına yaklaşırken, uygarlığın doğa ile savaş değil, UYUM olması gerektiğini daha bilinçli olarak kavrıyorum.

 

Batı’nın az gelişmiş diyerek, uygarlık sıfatını yakıştıramadığı bir çok ulusun doğa ile daha bir uyum ve barış içinde olduğunu, şimdilerde daha iyi anlıyoruz. Hatta ilkellik olarak gösterilen doğaya tapışın, düşünmesini bilenler için hiç de öyle basit ve ilkel olmadığını, birçok anlam içerdiğini yeni yeni kavrıyoruz.

2 4 2
2012-12-25T19:40:35+02:00

bilmiyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

0