Cevaplar

2012-12-25T20:41:18+02:00

Anne sevgisinin değeri, diğer değerlerden çok üstün bir özellik taşır. Bu, temiz yürekli bir anneye sahip oluşumuzdan meydana gelen bir duygudur!…

İşte, bu temiz duyguyu, kısaca şöyle anlatabiliriz: Annemiz, küçüklük anlarımızda sadece bizim iyi yolda yürümemiz, bizde de iyi ve temiz özelliklerin bulunması için, en temiz duygularını harcamıştır. Genç gecelerini, ağlamaya başladığımız ve rahatsız olduğumuz anda bizim için tüketmiştir. Bize her zaman öğütler vermiştir. İyiye doğru gittiğimiz anda, bizimle iftihar etmiş, göğsü kabarmıştır. Kötüye gittiğimiz anda da, kederlerimizle üzülmüş, yürekten ağlamıştır.

Fakat, içimizde öyle kimseler var ki… Her zaman annesine karşı gelmiş, ona elinden gelen kötülüğü yapmıştır. İşte, bu gibi kötü ve zalim kimseler, taş yürekli canavarlardan farksızdır. Onlar, anne sevgisini bilmeyenlerdendir. Bugün annesine karşı gelenin, yarın komşusuna, obasına, köyüne, giderek devletine, milletine de karşı geleceği bellidir.

Bunun yanında, kimi kişiler; anne sevgisini tam olarak tatmış, iyi ve büyük kişiler arasında değer kazanmıştır. Onlar da annelerinin “yorgunluk çağlarında”, ona elinden gelen yardımı yapmış, gönüllerini almışlardır.

Anne sevgisi, sevgilerin en büyüğüdür.

Fedakâr bir anneye her zaman iyi davranmalı, onu, yaptığımız her hareket ve başarılarımızla sevindirmeliyiz.

0
2012-12-25T20:41:21+02:00

- Anne sevgisi-

Kadın olmak yani anne olmak çok zordur.Zorluğu kadar güzel şeydir.Annemiz
bizi büyütür o bizim için herşeyin en iyisini ister ama biz onu düşünmeyiz bile.Peki niye?
hiç sordunuz mu kendinize ,hiç düşündünüz mü annemiz neden hep anneler gününde aklımıza 
gelir diye.Hiç aklınıza gelmedimi bir gün sizinde unutulacagınız.Evet insan oğlu böyledir ilk 
önce kendi başına gelmesi gerekir ,kendi başına gelince anlar herşeyi ama iş şten geçmiş 
olur .Herkes anne kokusunu özeler beklerki annesi onu öpsün, başını okşasın.ne güzelşeydir 
insanın annesinin olması, ne güzel şeydir ki anne olmak çocuğuna baktıkça kendini görmek.

Ne umutla büyütür anne çcuğunu,onun için ne hayaller kurar ama bi bakmışsındır ki
çocuğun yanında yok.seni bırakıp kendi hayallerinin peşinden gitmiştir ama sn onu hiç 
bırakmamıştın , kendin yemeyip ona yedirmiştin onun için herşeyden vaz geçmiştin ama o kendi hayalleri için seni bırakıp gitmişti giderken hç düşünmemşti bile .Anca bayramdan bayrama görmişsündür çocuğunu gün gelir bayramlardada gelmez olur birtelefonla yetinmeye çalışırsın,her telefonun çaldığında kalbin duracakmış gibi olur, ve aramamaya başlar çünkü oda kendi çocuğunun derdine düşmüştür.gün gelir hastalanırsın,yataklara düşersin çocuğunu yanında istersin ,herkes gelir ama çocuğun öldükten sonra gelir.Onun yüzünü göremeden gözlerini yumarsın onu göremeden kara toprağa girersin.ve çocuğun senin yaşına gelir. Artık senin yerini çocuğun almıştır ve onunda çocuğu elinden uçar gider uzaklara bir arar iki arar aramamaya başlar.Ve işte ozaman anlamışsındır annenin seni nekadar çok özlediğini,bir annenin çocuğunu görmeden yaşayamayacağını ama iş işten geçer bir anne .ocuğunun hasretiyle ölmüştür.kendi 
başına gelince anlamışsındır herşeyi ve anlamışsındır ki çocuğununda senin örnek aldığını ,ölümün çok yakınlarda bir yerlerde olduğunu.Anneni istersin onun omzunda ağlamayı ama sen onu terk etmiştin istememiştin.

İşte sen şimdi hem anne sevgisizliğinden hemde çocuğunun hasretiyle ölmeye başlamışsındır.

0