Cevaplar

2012-12-26T10:14:21+02:00

Dünya 

Dünya bütün canlıların içinde yaşadığı bir gezegendir. Canlılar için son derece önemli bir yere sahip olan dünyayı korumalıyız. Dünyaya zarar vermek canlıların yaşamına zarar vermek gibidir. 

Son zamanlarda yapılan bir çok teknolojik buluş malesef dünyaya zarar veriyor. Teknoloji ve sanayi toplumu adeta dünyayı zehirliyor. Üretim ve aç gözlü toplumların dünyaya verdiği zarar tahmin bile edemeyeceğimiz boyutta.

Örnek olarak çevre kirliliğini verebiliriz. Fabrika atıklarından tutunda egzoz gazından çıkan gazlara kadar her türlü zararlı gazlar dünyaya zarar veriyor. Ozon tabakası deliniyor. Küresel ısınmayla dünya iklimi değişiyor.

Birey olarak duyarlı olmanın yanında sanırım en çok devletler düzeyinde duyarlı olak gerekiyor. Çünkü dünyanın dengesini değiştiren büyük çapta faleketler ancak büyük çapta önlemlerle düzelebilir. BirleşmişMilletler Dünya konusunda daha yapıcı önlemleri devletler düzeyindeki katılımla alırlarsa belki dünya yok olmaktan kurtulabili

1 5 1
2012-12-26T11:28:02+02:00

Kendi düşüncelerini kullan. Kompozisyon yaz yani. Dünyanın güzelliklerini anlat,  dünyamızın nasıl kirlendiğinden bahset. Şimdi buraya satırlarca kopyala yapıştır yaparak bir hikaye oluşturursam olmaz.  Giriş, Gelişme ve Sonuç bölümüne dikkat et.

 

                                 ÖRNEK BAŞLIK:  İNSAN ELİYLE KİRLİLİK

 

Örnek giriş:      " Dünya nedir? İçinde neler vardır? Hangi canlıları içinde barındırır? Dünyamız neden kirleniyor? "  Böyle birkaç soru veya cümle ekle. Daha sonra paragraf başı yap ve gelişmeye geç.

 

Örnek gelişme: İnsanlar içinde yaşadıkları dünyayı nasıl koruyacağını bilmiyor. Kirlenmemesi için uğraşacakları halde daha da kirletiyorlar. Egsoz dumanları, bacalardan çıkan dumanlar, fabrika atıkları veya dumanları ve daha birçok unsur göz önünde bulundurulursa dünya yaşanamaz bir hale geliyor ve neredeyse gelmiştir.

 

Sonuç:    Biz insanlar kendimizi düşünmüyorsak gelecek nesilleri düşünmeli, onların yaşam hakkını onlar daha doğmadan ellerinden almamalıyız. Çevreyi kirletenleri uyarın, uyaralım.

 

 

Kardeşim hiçbir siteden hiçbir yerden alıntı yapmadan yazdım. Çoğu cevabı veren puan kazanayım  diye kopyala yapıştır yapıyor. EN İYİ seçersen çok sevinirim.

 

1 5 1