Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-12-26T15:24:04+02:00
Trafik polisleri araçların hızlarını ölçmek için 2 farklı sistem kullanırlar.
1-RADAR
2-LAZER

RADAR: Radar radyo dalgasıdır. Yola uygun şekilde konuşlanmış radar aracı kendisine doğru yaklaşan otomobile doğru radyo dalgaları yollar. Gelen araca çarpıp yansıyan dalgaların gidiş-dönüş zamanına göre gelen aracın hızını ölçer. Bu tür radyo dalgası ile çalışan radar cihazlarını algılayan dedektörler ise aslında basit bir radyo alıcısıdır. Tek farkı ise radar dedektörünün frekansı polis radarının frekansına ayarlanmıştır. Eğer radar dedektörü yalnız alıcı ise (pasif ise) polis aracı tarafından kesinlikle farkedilemez. Eğer polis aracı radyo dalgası (radar) yöntemini kullanıyorsa ve karşıdaki araçta da pasif dedektör varsa radar gelen aracı yakalamadan dedektör radarı fark eder ve uyarı verir. Bu durumda sürücü yavaşlarsa radara yakalanmadan geçer ve kesinlikle trafik aracı bunu fark edemez.
Bir başka tür radar dedektörü ise "aktif dedektördür'. Bu cihazlar hem alıcı hemde vericidir. Yani polis aracının gönderdiği sinyali algılayınca kendiside karşıya yanıltıcı radyo sinyali gönderir ve polis aracındaki cihazı yanıltır. Bu tür aktif dedektörler polis aracı tarafından fark edilebilir.

Radyo dalgası dışında ikinci hız ölçüm yöntemi ise lazerdir.

LAZER: Lazer yöntemi, ışık sinyali ile hız ölçer. Trafik aracı, gelen araca lazer ışığı gönderir. Gelen araca çarpıp yansıyan ışığın gidiş-dönüş zamanına göre hız ölçümü yapılır. Lazer yöntemine göre de dedektörler vardır. Bu tip dedektörler de pasif veya aktif olabilir. Pasif olan lazer dedektörü kendisine doğru yollanan lazer ışığını algılar ve uyarı sinyali verir. Bu uyarı ile sürücü yavaşlar ancak çoğunlukla yakalanmaktan da kurtulamaz. Çünkü dedektör polis aracını algıladığında, polis de sürat yapan aracı algılamıştır. Çoğunlukla yavaşlamak için yeterli süre olmaz. Polis hız limitini aşan aracı yakalamış bile olsa lazer dedektörünü fark edemez (tabii ki aracın içindeki dedektörü gözü ile görürse o başka :smiles10: )
Lazer dedektörlerinin aktif olanlarıda vardır. Bu türler kendi içindeki LED ile polis aracına doğru yanıltıcı lazer sinyali gönderir ve aleti yanıltır. Bu tür dedektörler polis cihazı tarafından fark edilebilir.


Senin almış olduğun Cobra marka dedektör, RADAR ve LAZER yöntemi ile hız ölçümü yapan radar araçlarını algılayabilen pasif bir dedektördür.

Buraya kadar yazdıklarım teknik bilgidir. Bunları yazmış olmam bu tür cihazların kullanımını onayladığım anlamına gelmesin. Trafik polisleri hız kontrolü yaparken aslında bizim emniyetimiz için çalışmaktalar. Radar dedektörü kullanmak yerine hız limitlerine riayet etmek daha basit bir yöntemdir. Son bir cümle daha söyleyerek konuyu bitirmek istiyorum. Radar dedektörleri o kadar çok dış faktörden etkilenip yanlış sinyal verirlerki, her seferinde polis radarı var diye yavaşlayınca aslında yol boyunca hız limitleri içinde seyredilmiş olunuyor"

"VG2 polis aracındaki radar cihazlarında ek olarak bulunabilen bir dedektördür. Bu VG2 dedektörü eğer hız yapan araçların içinde "AKTİF" radar dedektörü var ise onu tespit eder. Eğer dedektör pasif ise VG2 bunu görmez
1 5 1