Cevaplar

2012-10-02T23:44:48+03:00

Ressam

Tanımı


Ressam; boya, tuval vb. araç ve gereçleri kullanarak, boyama, çizgi, baskı gibi tekniklerle doğayı (peyzaj), insanları (portre) veya nesneleri kendi algıladığı şekli ile soyut veya somut bir yaklaşımla yansıtma bilgi ve becerisine sahip, kişidir. Gravür ressamı, orijinal çizimler yaratır onları kabartma veya maden levha üzerine işler. Restorasyon ressamı ise bozulmuş, yıpranmış tabloları eski hâline getirmeye çalışır.

 

Resim Öğretmeni

Tanımı


Resim-iş öğretmeni; çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, resim/resim-iş ile ilgili konularda eğitim verme bilgi ve becerisine sahip kişidir. 


Resim \ Grafik Öğretmeni

Tanımı

Resim \ Grafik öğretmeni; çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, resim \ grafik ile ilgili eğitim verme bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir. 


Grafik Sanatçısı- Tasarımcısı

Tanımı

Grafik tasarımcısı; bir mesajı görsel yolla belirli bir hedef kitleye ulaştırmak amacıyla logo, afiş, büyük boy sokak afişi (billboard), basın ilanı, ambalaj, kitap, dergi, tanıtım filmleri, çizgi film gibi tasarımları yazılı ve görsel elemanlarla sanatsal ölçütler içinde tasarlama, çizme bilgi ve becerisine sahip kişidir.


 

Animasyon (Çizgi Film) Sanatçısı

Tanımı


Animasyon sanatçısı; sinema ve video filmleri için hareketli resim veya grafik çizebilme bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Görevleri

Öyküyü veya çizgi filmle canlandırılacak konuyu okumak, Kahramanların duygu durumunu incelemek, Karakterleri zihninde tasarlayarak, bunları çizgi halinde ifade etmek, Hareketleri tasarlama ve çok sayıda çizimle bunları ifade edebilme, her birini filme alarak hareket görünümü verilmesini sağlamaktır.

Heykel Sanatçısı

Tanımı


Heykel sanatçısı; taş, beton, demir, sac, bronz, ağaç, polyester gibi maddeleri işleyerek üç boyutlu estetik biçimler haline dönüştürebilme, anıtlar, abideler çeşitli şilt, plaket veya süs eşyaları yapabilme bilgi ve becerisine sahip kişidir.


Fotoğraf Sanatçısı

Tanımı

Fotoğraf sanatçısı; fotoğraf makinesi ile varlıkların görüntüsünü estetik bir biçimde filme kaydetme ve görüntülerinin karta basımını yaparak istenilen sayıda kopyasını çıkarabilme bilgi ve becerisine sahip kişidir.


 


3. Eski Yazı (Hat) Sanatçısı: Eski yazı (hat) sanatçısı; geleneksel sivil ve dini mimarîde, binaların yazılarını yazar ve bozulmuş yazıları onararak eski hâline getir. Hat sanatını klâsik ve modern anlayışla uygulayan kişidir.

4. Halı, Kilim ve Eski Kumaş Sanatçısı: Halı, kilim ve eski kumaş desenleri sanatçısı; kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el dokuma örneklerinin belgelenmesi, korunması, değerlendirilmesi alanında çalışan kişidir.

5. Tezhip (Süsleme) Sanatçısı: Tezhip sanatçısı; geleneksel sivil ve dinî mimarîde, binaları süsleme amacıyla yapılan kalem işi, eski el yazmalarında ve kitap süslemelerinde kullanılan motif ve süsleme, altın ezme ve kullanma gibi geleneksel Türk el sanatı alanında çalışan kişidir.

0