Cevaplar

2012-12-26T16:24:18+02:00

Ali, sepetteki elmaların yarısını ve bir yarım elmayı Ayşe'ye; sonra kalan elmaların yarısını ve bir yarım elmayı Ahmet'e ve yine kalan elmaların yarısını ve bir yarım elmayı da Hasan'a veriyor. Sonuçta sepette sadece bir elma kaldığına göre başlangıçta kaç elma vardı?
Not: Elmalar bölünmeden paylaşılıyor.

 

3- Bir avcı otobüse binmek ister. Yalnız, otobüse boyutları en fazla 1mt. olan eşyalar alınmaktadır. Avcının tüfeği ise 1,5 mt.dir. Tüfeğin şeklini bozmamak şartı ile otobüse nasıl biner?

 

4-Bir tabakta 7 tane portakal var. Bu portakalları, 7 çocuğa birer tane bütün portakal vererek paylaştırın ve hâlâ tabakta bir portakal kalsın?

 

0
2012-12-26T16:46:39+02:00

1. Uzadıkça kısalan şey nedir? (Hayat)

2. Ali sepetteki elmaların yarısını ve bir yarım elmayı Ayşe'ye; sonra kalan elmaların yarısını ve bir yarım elmayı Ahmet'e ve yine kalan elmaların yarısını ve bir yarım elmayı da Hasan'a veriyor Sonuçta sepette sadece bir elma kaldığına göre başlangıçta kaç elma vardı?
Not: Elmalar bölünmeden paylaşılıyor (15 elma)

3. Bir avcı otobüse binmek ister Yalnız otobüse boyutları en fazla 1mt olan eşyalar alınmaktadır Avcının tüfeği ise 15 mtdir Tüfeğin şeklini bozmamak şartı ile otobüse nasıl biner? (Avcı tüfeğini boyutları 1 m olan bir kutuya koyar Küpün en uzak iki köşesinin uzunluğu yaklaşık 173 mdir)

4. Bir tabakta 7 tane portakal var Bu portakalları 7 çocuğa birer tane bütün portakal vererek paylaştırın ve hâlâ tabakta bir portakal kalsın? (Son kalan çocuğa portakal tabakla birlikte verilir)

5. 6 adet kibrit çöpü ile 4 adet 'eşkenar üçgeni' nasıl elde edebiliriz? (Üçgen Piramit)

6. Bir duvarın üzerinde 5 adet kuş duruyor O sırada oradan geçmekte olan bir avcı tüfeğini ateşleyip ikisini vuruyorgerayatiye kaç kuş kalır? (Cevap 'hiç' değil) (Vurulan 'iki' kuş kalır Diğerleri kaçar)

7. İki kişi yolda karşılaşıyorlar Küçük olan Büyüğün öz oğludur Ancak büyük olan küçüğün babası değildir Bu nasıl olur? (Demekki 'annesi'dir)

8. Bir çocuk 7 elmanın ikisi hariç hepsini yerse kaç elma kalır? (İkisi hariç ise tabi ki 'iki' tane kalır)                                                                                                                                                                            

 

 

arasından seçersin


1 5 1