Cevaplar

2012-12-26T17:49:42+02:00

https://www.google.com.tr/search?q=B.Ziya+Eytemizin+Yapt%C4%B1%C4%9F%C4%B1+R%C3%B6portajlar&oq=B.Ziya+Eytemizin+Yapt%C4%B1%C4%9F%C4%B1+R%C3%B6portajlar&aqs=chrome.0.57&sugexp=chrome,mod=8&sourceid=chrome&ie=UTF-8

1 1 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-26T17:51:11+02:00

Türk bisiklet sporunun duayen ismi Nusret Ergül, iyi bir futbolcu olmayı hayal ettiğini ve bir dönem Zaferspor'da sağ açık olarak futbol oynadığını söyledi.

Türk bisiklet sporunun duayen ismi Nusret Ergül, iyi bir futbolcu olmayı hayal ettiğini ve bir dönem Zaferspor'da sağ açık olarak futbol oynadığını söyledi. Ergül, ilk bisiklet yarışına emaneten aldığı bisikletle katıldığını ve ikinci olduğunu da açıkladı.

Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun dergisi "Bisiklet"in altıncı sayısına röportaj veren Nusret Ergül, çok özel açıklamalarda bulundu. Ergül'ün "Bisiklet" dergisinde yer alan röportajı şu şekilde:

Bize spor yaşantınızı kısaca anlatır mısınız?

Ben bisiklet sporuna başlamadan önce yaklaşık 3 yıl futbol oynadım. O yıllarda Sanat Enstitüsü'nde öğrenciydim. Beden Eğitimi öğretmenimiz aynı zamanda Beden Terbiyesi Bölge Müdürü olan Sayın Bekir Ziya Eytemiz'di. Sayın Eytemiz beni basketbol, voleybol ve atletizm takımlarına da seçmişti. Bu arada ben Zaferspor'da sağ açık olarak futbol oynuyordum. Bir süre sonra Mehmet Şan'ın antrenörlüğünü yaptığı İdmanyurdu genç takımına geçtim ve 3 yıl kadar futbol oynadım. Atletizm dalında 10 bin metre yarışlarında Konya 2'ncisi, sırıkla yüksek atlamada 1'inci olmuştum.

Bisiklet sporuna nasıl başladınız?

İyi bir futbolcu olmayı hayal ederken 1960 yılı Nisan ayında yerel gazetelerde ve mağaza vitrinlerinde düz bisiklet yarışlarının düzenleneceğini yazan afişler gördüm. Bu yarışlara katılmak istiyordum, ancak bisikletim yoktu. Fethi eniştemin kardeşi Mehmet Gülnaz'dan emaneten aldığım Automoto marka düz bisikletle yarışlara katılmıştım. Bu yarış eski İstanbul yolunda 10 kilometre olarak yapılmış ve 5 hafta devam etmişti. 88 kişi arasında 2'nci olmuştum. Bisiklet yarışlarının son günü öğleden sonra sarı-yeşil renkli eski Konyaspor'a karşı 3-1 galip geldiğimiz maçta sağ açık kaptan olarak oynadım. O günkü maçta kafayla bir de gol atmıştım. Bu maçta Hasan Altıoklar, Hafız Hikmet, kaleci Aziz ve Yener Soysal da oynamışlardı. Bisiklet sporuna ilk adımımı bu maçtan sonra atmış oldum.

1 5 1