Cevaplar

2012-12-26T17:51:07+02:00

KONYA BASKETBOL TARİHİ
Basketbol Ülkemizde olduğu gibi Konya'da da bir okul sporu olarak başlamıştır. Bu spor dalının İlimizde 1934-1935' li yıllarda Konya Lisesinde (Bu günkü Karma Orta Okulu ) oynanmaya başladığı ve o yıllarda okulun arka bahçesinde bir basketbol potasının bulunduğu bilinmektedir.

 

Bu tarihlerde Konya Lisesi Beden Eğitimi Öğretnmeni Nejat CANSIZOĞLU ile Erkek Orta Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni Cevdet ŞENYURT (Boyacı) tarafından basketbol spor etkinlikleri sadece okul içerisinde sınıflar arası düzenlenirdi.
Okullar arası karşılaşmalar ise yılda bir defa yapiırdı. Dolayısı ile bu yıllarda basketbol fazla gelişememiş ve izleyici kitlesi de pek olmamıştır.
Basketbol karşılaşmalarının 1954-1955 'li yılllarda İlimizde okullara yayılması ile bu spor dalında bir canlanma görülmüştür. O günkü okullardan Konya Erkek Sanat Enstitüsü ve Ticaret Lisesi takımlarının katılımı ile "TAM SPOR MÜSABAKALARI" adı altında okullar arası basketbol karşılaşmaları düzenlenirdi.
Nejat ve Cevdet beylerden sonra basketbol çalışmalarını Erkek Sanat Enstitüsü Beden Eğitimi Öğretmeni Bekir Ziya EYTEMİZ, Erkek Lisesi beden eğitimi öğretmenlerinden Zeki YILMAZ ile Süreyya beyler 1954 yılından sonra da Sabahattin ŞENGÜL ile Rahmi KARLUK sürdürür.
İlimizde basketbol spor dalının gelişmesine, yayılmasına ve sevdirilmesine bu değerli öğretmenlerin çok büyük katkısı olmuştur.

0