Cevaplar

2012-12-26T18:33:05+02:00
Nene Hatun Kız Misafirhanesi

Bayraklı Belediyesi Nene Hatun kız öğrenci Misafirhanesi'nin açılışı Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi. Bayraklı Mansuroğlu Mahallesi'nde 108 kız öğrenci kapasiteli misafirhanenin açılışına Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yürütme Kurulu üyeleri, Milletvekilleri, CHP İzmir İl ve İlçe Başkanları, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Belediye Başkanları, Meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Törenin açılış konuşmasını Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ yaptı. 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Milletvekili Mehmet Ali Susam, İl Başkanı Tacettin Bayır, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ile birlikte kurdele keserek kız öğrenci misafirhanesinin açılışını gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu daha sonra Başkan Karabağ ile birlikte misafirhaneyi gezdi. Öğrencilerle odalarında bir süre sohbet eden Kılıçdaroğlu içinde etüt merkezi, bilgisayar odası, yemekhane ve revir gibi birçok özelliğin bulunduğu 108 kişilik misafirhaneyle ilgili Başkan Karabağ'dan bilgi aldı. 

Sütçü İmam (1884-1922)

Maraşlı olup asıl adı Ali, lakabı Hacı imam'dır.Uzunoluk Mescidinde imamlık yaparken aynı zamanda süt de sattığından "Sütçü imam" olarak da bilinmekteydi. İşgalci Fransız kuvvetleri içindeki Ermeni askerlerin Müslüman kadınlara sarkıntılık etmesi üzerine çıkan olaylarda, bir Fransız askerini öldürüp şehrin dışına çıkarak Maraş'ta bağımsızlık mücadelesini başlattı. Fransızlar, Maraş'tan kovulduktan sonra şehre döndü. Belediyece kaledeki topun idaresiyle görevlendirildi. Abdülmecit Efendi, TBMM tarafından halife seçilince 101 pare kutlama atışı yaparken barutun ateş alması sonucu yaralandı. 25 Kasım 1922'de öldü.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/kahraman-turkler/20176-sutcu-imam-sutcu-imam-kimdir-sutcu-imam-hakkinda.html#ixzz2GB08GWoF

0