Cevaplar

2012-12-26T19:18:50+02:00
Spor Organizasyonları
 
Organizasyon terim olarak "Yunanca organon yani uzuv kelimesinden gelmektedir. Uzuv; bir bütünün veya canlı bir varlığın yaşamını sürdürebilmek İçin gereksinim duyduğu ve bir işlev (fonksiyon) ifade eden parçasıdır (Eren 1996).
 
Spor organizasyonu ise; "sosyal bir kişilik veya kuruluş olarak spor endüstrisinde yer alan, belirli amaçlar çerçevesinde yönetilen, rasyonel bir yapıya ve işleyiş sistemine sahip olan ve göreceli olarak belirgin sınırları bulunan" bir kavramdır. Spor yarışmaları ile sportif amaca yönelik her türlü spor faaliyetlerini kapsayan ve bu faaliyetlerin organizesi, yönetilmesi ve gerçekleştirilebilmesi için yürütülen planlı, programlı çalışmalardır (Slack 1997).
 
Sporun beş bin yıllık tarihsel sürecinde spor organizasyonlarının şölenler/spor şenlikleri şeklinde düzenlendiği görülmektedir. Tarihte ilk spor organizasyonları Eski Yunanlılar tarafından düzenlenen Antik Olimpiyat Oyunlarıdır (M.Ö. 8. ve 7. yüzyıllar).
 
Bu düzenlemeler, tarihteki ilk spor organizasyonlarının örneği olurken, bugünün organizasyonlarının hazırlıklarındaki temeli oluşturmuştur (Jensen 1980).
 
19. yüzyılın son çeyreğinden itibaren ise, spor çeşitli uluslar arası kuruluşlar şeklinde evrensel çapta, örgütlenmiştir. Bunlardan biri de, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UAOK) ve ülkelerdeki uzantısı Milli Olimpiyat Komiteleridir.
 
UAOK yaptığı toplantılar sonunda olimpiyatların dört yılda bir düzenlenmesini kararlaştırılmıştır. Böylece, ilk modern olimpiyat 5 Nisan 1896 tarihinde Atina’da 14 ülkeden 245 sporcunun katılımı ile gerçekleşmiştir (Zeigler 1973).

Yine, 19. yüzyılın son çeyreğinden itibaren çeşitli spor dallarına ait dün ya çapında Uluslar arası Federasyonlar, ülkeler çapında ise Ulusal Federasyonlar kurulmuş ve bu kuruluşlar tarafından çeşitli branşlarda organize edilen, dünya ve kıta şampiyonaları, bölgesel şampiyonalar ve uluslar arası yarışmalar yapıldığı görülmektedir(Saltuk 1995).
 
Spor organizasyonlarının düzenlenmesi, organizasyon öncesi, organizasyon esnası ve organizasyon sonrası her aşamada yapılması gereken işlerin ve görevlerin belirlenmesini gerekli kılar.  Devamı: http://www.yenimakale.com/spor-organizasyonlari.html#ixzz2GBBhSaJk

0
2012-12-26T19:19:15+02:00

http://www.goldenmemo.com/org_plan.html adresinde dolaylı bir şekilde anlatılıyor okudum yazmaya üşendim bakabilirsin....

0