Cevaplar

2015-02-01T10:06:52+02:00

Florence Nightingale kimdir kısaca blgi.

Florence Nightingale hemşirelik mesleğinin kurucusu olarak kabul edilir. İlk hemşirelik okulunu Londra’da faaliyete geçirmiş ve orada binlerce hemşire yetiştirmiştir. Daha sonrada dünyanın çeşitli yerlerinde ve ülkemizde ilk hemşirelik okulları açılmaya başlamıştır.

Florence Nightingale 12 Mayısda doğduğu için dünyada 12 Mayıs günü hemşirelik haftasının başlangıcı olarak kabul edilir. Kırım savaşından sonra İstanbul üsküdardaki Selimiye kışlasına kaçmış ve burada büyük ün kazanmıştır.

Eğer Florence Nightingale olmasaydı belki de hemşirelik diye bir meslek olmayacak ve sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde büyük bir eskiklik doğacaktı.

Eğer Florence Nightingale olmasaydı, hemşirelerin değeri anlaşılmayacak ve 12 Mayıs günü hemşirelik haftası diye bir gün olmayacaktı.

Florence’ın gelmesiyle hemşirelik kavramı oluştu, sağlık adına yeni bir ekip ortaya çıktı, ve hemşirenin görevi tanımlandı. Nasıl ki doktorlar da hipokrat varsa ve onun yayımlarıyla doktorluk buralara geldiyse, florence tarafından da hemşirelik buralara gelmiştir

0