Cevaplar

2012-12-26T19:57:04+02:00

Bakarsan bağ Bakmazsan dağ olur Atasözünün anlamı;

İster bağ, ister iş yeri, isterse bir eşya olsun, ona gerekli bakımı gösterirsek beklediğimiz faydaya kavuşuruz. Bir bağa bakmaz, onu çapalamaz, budamasını yapmaz, yabancı otlardan temizlemez ve gübrelemezsek bir zaman sonra onu dağa, verimsiz bir yere dönmüş görebiliriz. Bakımı olmayan bir iş yeri, bir eşya için de durum bundan farklı değildir.

Kompozisyon Örneği;

Bakımdan uzak tutulmuş bir iş yerinde düzen gözetilmezse aksaklıklar giderek büyür, önü alınamaz olur, sonunda iş yeri iflasın eşiğine gelebilir. Bir eşyanın bozuk, kırık, eksik bir yanı yerinde ve zamanında giderilmezse, o eşya bir süre sonra kullanılamayacak hâle gelir. Unutulmamalıdır ki, bakılan ve onarılan şeyler ancak yararlanılacak şeyler olarak ortada kalır.

 

Bir fakir ve bir zengin adamın arabaları var fakirinki eski zengininki yeni model araba ama zengin hiç bakmıyor arabasına hiç yıkamıyor temizlemiyor ama fakir adam hergün temizlik yapıyor parlatıyor yıkıyor bir süre sonra zengin adamın arabası hurdalaşırken fakirin arabası eskisi gibi hiç bozulmadan kalıyor.

Yani buradan çıkaracağımız mesaj bir şeye bakar önem verirsek o bize geri döner ama bir işe önem vermezde başımızdan atarsak o iş hem kötü olur hemde elbet birgün bize zararı dokunur…                                      

 

 

işe yararsa sevinirimm  

1 5 1