.Dünya üzerinde dik açı gelen yerler nerelerdir? 2.Farklı yarım kürelerde farkılı mevsimlerin yaşanmasının nedenlerini söyleyiniz. 3.Atmosferin katmanlarından stratosfer ve mezosferi açıklayınız. 4.Oluşumlarına göre yağış tipleri nelerdir?Açıklayınız. 6.Okyanusal iklimde nemliliğin fazla olması yıllık yağış miktarını nasıl etkiler? 7.Ekvatoral iklim tipinde görülen yaz sıcaklığı ve kuraklık hangi iklim olaylarına bağlıdır? HEPSİNİ CEVAPLAYIN AMA LÜTFEN

1

Cevaplar

2012-12-30T21:06:34+02:00

Dünya üzerinde dik açı gelen yerler 23 eylül tarihinde güneş ışınları yerel saatle 12.00 da ekvatora dik düşer. 

 

21 aralık:güneş ışınları güney yarm küredeki 23 derece 27 dakika lık paralele dik düşer.bu paralele oğlak dönencesi denir.

21 mart: güneş ışınları sadece ekvatoradik düşer 

 

21 haziran:güneş ışınları kuzey yarı  kürede 23 derece 27 dakikalık paralele dik düşer bu paaralele yengeç döencesi denir.

 

farklı yarım kürelerde farklı mevsimlerin oluşmasında dünyanın güneş etrafında dönmesi, güneş ışınlarını dünyaya düşme açısı gibi nedenler sıralanabilir.

 

atmosferin katmaları sırasıyla traposfer stratosfer mezosfer termosfer ekzosfer

 

oluşumlarına göre yağış tipleri :

 1. Yükselim (Konveksiyonel) Yağışlar: Isınan hava kütlesi yükselir ve soğur. Soğuyan havanın içindeki nemi bırakmasıyla bu yağışlar oluşur. Ekvatoral bölgede ve orta kuşak ülkelerinde görülür. Ekvatoral bölgede yıl boyunca, orta kuşakta ilkbahar ve yaz aylarında görülür. Ülkemizde ilkbahar sonu yaz başlarında İç Anadolu’da görülen KIRKİKİNDİ yağışları bu tür yağışlardandır.

 

2.Yamaç (Orografik) Yağışları: Yamaçlar boyunca yükselen hava giderek soğur ve içindeki nemi yağış olarak bırakır. Yamaç yağışları genellikle dağların, okyanus, deniz ve göllere bakan yamaçlarında görülür. Türkiye’de Kuzey Anadolu ve Toros dağlarının denize bakan yamaçlarında sıkça görülür.

 

3.Cephe (Frontal) Yağışları: Sıcak ve soğuk hava kütlesi karşılaşınca sıcak hava soğuk havanın üstünde yükselir, soğur ve yoğunlaşarak yağışa neden olur. Yeryüzünde meydana gelen yağışların önemli bir kısmı cephe yağışlarıdır. Orta kuşakta yaygındır.Okyanusal iklimin görüldüğü Batı Avrupa ile Orta Avrupa’da yıl boyunca görülen cephe yağışları, yarı kurak karakterli Akdeniz ikliminde bahar ve kış aylarında görülür.

 

okyanussal iklimde nem fazla olduğu için yağışdada fazlalık görülür yada tam tersi. 

 karasal iklim ve okyanussal iklim olaylarına bağlı :)) açıklayıcı oldu sanırım .

 

0