Cevaplar

2012-12-26T23:20:44+02:00

Ülkemizin hemen hemen her yöresinde özellikle kırsal kesimlerde geri kalmışlığın, cahilliğin, eğitimsizligin, feodal yapının, vahşilik olarak çok rahat tabir edebileceğimiz korkunç cinayetleridir... kimi zamanda kan davası olarak tanımlanır... ancak kan davası, töre cinayeti, namus cinayeti bunların hepsi bir birinden ayrı kavramlardır... fakat eninde sonunda hepsi aynı kapıya çıkar.

Nedeni ne olursa olsun...Türkiye insanının utanç kaynağıdır, ilkellik göstergesi, vurdum duymazlığı ve medeni dünyadan 100 sene geri kalmışlığımızın en belirgin göstergesidir. Bir ülkenin hala orta çağlarda yaşadığının açık bir ispatıdır töre ve namus cinayetleri... ülkemizde akraba evliliğinin yasaklanmasını açıkça ortaya koyan bir fenomendir... Töre cinayetleri aslında ülkemizde cinayet töresinin bir nevi uygulanışıdır. Avrupa okullarında... özellikle Hollanda liselerinde öğrencilere 'Eerwraak' diye okutulan töremiz, ülkemizi, kültürümüzü, benliğimizi kasıp kavuran bir mefhumdur... ülkemizde at, avrat, silah sloganı ile adeta bütünleşen bu illetin bir an evvel kökü kazınmalıdır.

Çoğu zaman din ve inanç ekseninde kadına bakış açısı geliştiren kıskançlık kültürünün bir parçasıdır töre cinayetleri... sadece Türk veya Kürt kültürüne has bir olgu değildir... bütün islam dünyasında barbarca işlenen bir vahşettir.

1 5 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-26T23:21:16+02:00

insanın kafa yapısı değişmedikten sonra hiçbişey olmaz 

0