Cevaplar

2012-12-27T13:36:47+02:00

ametal olabilir bence XD

0
2012-12-27T13:42:21+02:00

FOTOĞRAF MAKİNELERİNİN SINIFLANDIRILMASI

A-Büyüklüklerine göre: Kullanılan filmin büyüklüğüne göre makinelerin sınıflandırılması bu grup içinde değerlendirilmektedir:

1.   Büyük Boy Fotoğraf Makineleri: Bu makineler,  9 x 12, 10 x 15, 13 x 18 cm ve daha büyük boyutlarda tabaka film kullanılan stüdyo makineleridir. Büyük agrandisman imkanı verebilen bu makineler, profesyonel fotoğrafçılar tarafından mimarî, endüstri, reklâm, basın ve portre fotoğrafları çekiminde kullanılmaktadır. Bu makinelerin avantajları büyük ebatta fotoğraf baskısına müsait olmalarıdır. Bu makinelerin ağır ve pahalı olmaları da dezavantajları arasında sayılabilir. Büyük boy fotoğraf makinelerinin sabit ve taşınabilir olmak üzere iki ayrı modeli vardır.

2.   Orta Boy Fotoğraf Makineleri: Orta boy sınıfına giren makineler, 4,5 x 6, 6 x 6, 6 x 9 cm boyutlarında film kullanılabilen makinelerdir. Tabaka film kullanılan modelleri de olmakla birlikte, genellikle ‘rol’ film kullanılır. Objektif odak uzaklıkları 50 mm’den 135 mm’reye kadar değişebilir. Sabit ve değiştirilebilen objektif modelleri vardır. Mimarî, doğa ve portre fotoğraf çekimlerinde iyi sonuç verirler. Tek ya da çift objektifli olabilirler. Genellikle bel hizasından kullanım için geliştirilen bu modellerde, ayrıca vizöre takılabilen bir prizma aracılığıyla göz hizasında da çekim yapılabilir. Çoğu refleks vizörlü ve iris diyaframlı olan bu makinelerin, kutu, katlanabilen, çift objektifli refleks ve tek objektifli refleks modelleri mevcuttur.

3.   Küçük Boy Fotoğraf Makineleri: Bu tip makineler, standart sinema filmi büyüklüğünde, yani 24 x 36 ebadında film kullanılan makinelerdir. Küçük boyutlu, hafif, pratik ve filmlerinin ucuzluğu nedeniyle en çok kullanılan makinelerdir. Bu makineler, genellikle tek objektifli refleks tip makinelerdir. Refleks olmayan modellerinde ayrı bir bakaç penceresi vardır. Film kenarları delikli olup, kağıt film taşıyıcıları yoktur. Genellikle 50 mm odak uzaklı objektifler kullanılmakla birlikte, değişebilen objektif kullanılmaya müsait üretildiklerinden, her türlü (geniş, dar ve zoom) objektif rahatlıkla kullanılabilir. Sabit  objektifli tiplerinde genellikle mercekler arasında diyafram obtüratör, değişebilir objektifli tiplerinde ise, perdeli obtüratörler vardır.

4.   Minyatür Fotoğraf Makineleri: Kullanılacak amaca göre tek tek üretilen makineler olup, bir konu ya da olayı tespit etmek için kullanılmaktadırlar. Minyatür modellerin avuç içine sığacak kadar küçük tipleri vardır. Bu makinelerle çekilen filmlerden 6  x  9 veya 9 x 13 ebadından daha büyük fotoğraf baskısı yapmak çok zordur.

0