Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-27T14:33:53+02:00

ramazan ayı 11 ayın sultanıdır da ondan hem oruç tutulur

0
2012-12-27T14:36:13+02:00
Bu konuda imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: 
Mübarek Ramazan ayı çok şereflidir. Bu ayda yapılan nafile namaz zikir sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadarayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.

Bu ayda emri altında bulunanların işlerini hafifleten onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur Cehennemden azat olur. Ramazan-ı şerif ayında Resulullah esirleri azat eder her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere bütün sene bu işleri yapmak nasip olur. Bu aya saygısızlık edenin günah işleyenin bütün senesi günah işlemekle geçer.

Bu ayı fırsat bilmeli elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayıahireti kazanmak için fırsat bilmelidir. 

Kur’an-ı kerim Ramazanda indi. Kadir gecesi bu aydadır. Ramazan-ı şerifte iftarı erken yapmak sahuru geç yapmak sünnettir. Resulullah bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi.

İftarda acele etmek ve sahuru geciktirmek belki insanın aczini yiyip içmeye ve dolayısıyla her şeye muhtaç olduğunu göstermektedir. İbadet etmek de zaten bu demektir.

Günah işlememize şeytanlar sebep olduğuna göre Ramazanda bağlı olan şeytanlar nasıl günah işletiyor?

Günah işlememize yalnız şeytanlar değil kendi nefsimiz de sebep olmaktadır. Nefsin zararı şeytanınkinden çok fazladır. Nefsin her istediği kendi zararınadır. Ramazanda günah işleten nefsimizdir. Bu ayda şeytanlar bağlı olduğu için vesvese veremezler. Ramazanda esnemeler de şeytandan değildir. Asabi esnemeler yorgunlukuykusuzluk gibi hallerde meydana gelir. (Mektubat-ı Rabbani)


Abdestliyken ölen şehit oluyor. Oruçluyken ölene de bir ecir var mıdır?

Evet ecri büyüktür. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Oruçluyken ölen Cennete girer.) [Bezzar]

0