Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-04-17T15:31:06+03:00

1-Bir sporcu 1200 metre uzunluğundaki pistte 2 tam tur atmış ve yarışmayı 5 dakikada tamamlamıştır.Bu sporcunun sürati kaç metre/saniyedir?

 

2-Bir kaplumbağa 500 cm’lik yolu 100 saniyede alıyor.Bu kaplumbağanın sürati kaç m/s'dir?

 

3- Sürati 24 km/h olan bir aracın aldığı yol ise 96 km’dir.Bu yolu aldığı zamanı bulunuz.

 

4) 20 m/s kaç km/h’dir?

   

5- I- m/s          II- km/dk      III- mm/h         IV- m/gr

    Yukarıda verilen birimlerden hangisi sürat birimi olamaz?

 

6-:İki şehir arası 450 kilometredir.Karşılıklı hareket eden
iki taksiden birinin saatteki ortalama hızı 70 kilometre,
diğerinin 80 kilometredir.İki taksi kaç saat sonra karşılaşırlar?

 

7-İki köyden karşılıklı hareket eden iki kişiden birinin saatteki ortalama hızı 5 kilometre,diğerinin6 kilometredir.3 saat sonra karşılaştıklarına göre,köyler arası
kaç kilometredir?

 

8-Saatteki ortalama hızı 70 km olan bir otomobil ile saatteki ortalama hızı 40 km olan bir tır,aynı anda aynı yönde hareket ediyorlar.2 saat sonra aralarındaki uzaklık kaç km olur?

 

9-600 km lik yolun bir kısmı toprak bir kısmı asfalttır. Bu yolu kat edecek olan bir aracın topraktaki ve asfalttaki ortalama hızı sırası ile 60 km/saat ve 90 km/saat tir. Araç yolun tamamını 8 saatte aldığına göre, yolun asfalt kısmını kaç saatte gider?

 

10-Birbirinden hızı öbürünün hızının 2 katı olan iki koşucu, bir çembersel pistin başlangıç noktasından, aynı anda koşmaya başlıyorlar. Bu iki koşucu, ilk kez, aynı anda pistin başlangıç noktasına geldiklerinde hızı daha fazla olan koşucu kaç tur yapmış olur?

 

11-Hızları farklı 8 km/saat olan iki bisikletli, aynı noktadan, aynı anda, zıt yönde hareket ediyorlar. Hareketinden 1 saat sonra aralarındaki uzaklık 40 km olduğuna göre, daha yavaş giden bisikletlinin hızı kaç km/saat tir?

 

12- Hızları toplamı saatte 120 km olan iki araç A ve B noktalarından aynı anda ve birbirlerine doğru hareket ederek 3 saat sonra C noktasında karşılaşıyorlar. A dan hareket eden araç C ile B arasındaki uzaklığı 5 saatte gittiğine göre, bu aracın saatteki hızı kaç km dir?

 

13-Bir motosikletli A ve B kentleri arasındaki yolu 3 saatte almaktadır. Motosikletli, saatteki hızını 15 km azaltırsa aynı yolu 4 saatte almaktadır. Buna göre, A ve B kentleri arasındaki yol kaç km dir?

 

14-A kentinden B kentine giden ve durmadan geri dönen bir otomobil, gidişinde ortalama 60 km, dönüşünde 40 km hız yapmıştır. Bu otomobil 4 saatte gidip geldiğine göre A dan B ye kaç saatte gitmiştir?

 

15-Bir araba 50 km/saat hızla a saat, 60 km/saat hızla b saat yol alıyor. a>b olduğuna göre bu yolculuk sırasında arabanın ortalama hızı kaç km/saat olabilir?

 

(Yetermi?)

3 4 3