Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-27T16:58:17+02:00
İçel (Mersin) Deprem bölgeleri haritasında 3. derecede tehlikeli deprem bölgesinde yer alan İçel; kuzeyinden geçen ve aktif olduğu kabul edilen Ecemiş Fay Zonu ile Karsantı-Karaisalı Fay Zonunun etki alanındadır. Tarihsel kayıtlarda bölgenin büyük depremlerden etkilendiğine dair bilgiler olsa da aletsel dönemde hasar yapıcı bir deprem meydana gelmemiştir.

Toros dağlarının güney yamaçlarında yer alan yerleşim birimleri ile Göksu vadisi boyunca heyelan olayları yoğun gözlenmektedir. Merkez, Erdemli, Gülnar ve Mut ilçeleri heyelan olaylarının çok yaşandığı ilçelerimizdendir.

Kaya düşmesi olayı Toros dağlarının güney yamaçlarında yer alan yerleşim birimleri ile Göksu vadisi boyunca Merkez, Erdemli, Gülnar ve Mut ilçelerinde gözlenmektedir. Su baskını olayları, Doğu Akdeniz havzasında yer alan ilimizin Merkez ve Tarsus ilçelerinde yağışlara bağlı olarak gelişmektedir.

Adana sınırına komşu olan ve Toros Dağ kuşağında yer alan Karboğazı Mevkii ile etrafında kalan tüm dağlık alanlar büyük çığların tehdidi altındadır.
0
2012-12-27T17:25:36+02:00

yer altındaki plakalar oynadıkça kırılır ve sarsılır.mersin bu plakaların üzerindedir

0