Cevaplar

2012-12-27T16:55:35+02:00

Broşür tasarımı göründüğü kadar kolay değildir. Ancak bazı incelikleri bilirsek çok basit ve keyiflidir.

Broşür: 1. 'brochure', tasarımıyla dikkat çekmeyi amaçlayan, marka veya ürün tanıtımı için kullanılan basılı malzeme. 2. fr. Çok az sayfalı küçük kitap, kitapçık.

Girişten de anlaşıldığı gibi konumuz 'broşür'. Tabii ki bu konu üç sayfaya sığdırılabilecek bir konu değil. Bu bakımdan konumuzu birkaç aya yayılmış bir yazı dizisi olarak ele almayı daha uygun buldum. Bu ay temel olarak broşür konseptinden ve tasarımından bahsederken, dikkat etmemiz gereken konulara ve broşürü oluşturan etmenlere değineceğiz. 

Broşür aslında tanıtım için çok etkili bir silahtır. Diğer grafik ürünlerden farklı bir yere sahip olan bu küçük dev, kısa vadede çok güçlü bir hatırlatma niteliğine sahiptir. Ancak çabuk elden çıkarılır olması nedeniyle broşürün uzun süreli akılda kalıcı özelliğinden bahsetmek zordur, bu bakımdan uzun vadede hatırlatma özelliği zayıftır diyebiliriz.

Diğer grafik ürünlere göre daha hızlı tüketilen bir tanıtım malzemesi olan broşür, pek çok farklı şekilde hedeflenen kitlenin eline ulaştırılabilir: Örneğin bir gazete aracılığıyla, elden veya posta ile... Kişilere ulaştıktan sonra kısa süreli incelemenin ardından elden çıkarılır.

1 5 1