Cevaplar

2012-12-27T20:00:01+02:00

Temizlik olayı aslında o kadar basit değildir. Bir tane mendilin dahi yıkanmasında birçok karışık kimyasal veelektriksel olay gerçekleşir. İnsanlar binlerce yıl temizlikte sabun kullandılar. Eski zamanlardan bu yana sabundakullanılan ana madde hiç değişmedi. Sabun alkali maddeyle değişik türde olan bir yağın karışımından oluşmakdır. 


Sabunlar suda çözelti yaparlar. Bir sabunla yıkanan bardakta leke olması kaçınılmazdır. Sabunun bu olumsuz etkisisuda bulunan mineral ve asitlerle reaksiyon girence çözülme ve su ile akıp gidebilmesi zor olan molekülleroluşmasıdır. 

Sabunla temizleme olayı sadece yumuşak olan sular ile yapılmalıdır. Sabun maddesi sert sularda kesilir. Deterjanla elbise temizliği vs yapılırsa deterjanlar sert ve sıcak sularda yıkama özelliğine sahiptir. 

Deterjan ortaya sabun yüzünden çıkmıştır. Sabunun temizlemedeki olumsuz etkileri nedeniyle deterjan üretilmiştir. Sabunlar doğal yağlardan hazırlanırken insan besin kaynağı yanlış bir şekilde kullanılmaktadır. Deterjan ise petrol ve kömüden üretilmektedir. 

Deterjanın kullanımı 1890 yılında başladı ve 2. dünya savaşında yoğun bir şekilde kullanımı arttı.  
0