Cevaplar

2015-04-10T10:41:12+03:00
Ulusal egemenlik, devletin yönetime sahip olması ve devletinde o millete ait vatandaşlar tarafından seçilmesi yani tam bağımsızlık durumudur. Başka bir ifadeyle ulusal egemenlik, devletin gücü olan egemenliğin doğrudan doğruya ulusa ait olmasıdır. Ulusal egemenlik, milli egemenlik, ulus egemenliği ya da hakimiyetimilliye olarak da adlandırılır.

Ulusal egemenliğin var olduğu devletlerde, kurucu ve yönetici güç bazı kişilerde ya da belirli gruplarda değil, halktadır. Ulusal egemenliğin en önemli göstergelerinden biri meclis ve onu oluşturan demokratik seçimlerdir. Uluslar bu sayede kendi egemenliklerini oluşturabilirler.

Ulusal egemenlik yokken saltanat yönetimi vardı. Saltanat yönetiminde ise halkın hiç söz hakkı yok ve bütün söz padişahta idi. Halka söz hakkı verilmeyince de yönetim, babadan oğula geçmeye başladı.Ta ki, Mustafa Kemal Atatürk 29 Ekim 1923'te cumhuriyeti, milli egemenliği sağlayana, oluşturana kadar.O, bir sözünde "Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir." diyerek egemenliğin halkta olduğunu dile getirmiştir.

Bütün bu anlattıklarımı tek bir söze sığdıracak olursak:
"Kuvvet birdir ve o milletindir." (Atatürk)

Kaynak 1 :www.bunedir.org/soru-cevap/nedir.php?ne=ulusal-egemenlik
Kaynak 2 : eodev.com/gorev/192398 
3 5 3