ses katı sıvı gaz ortamlarda yayılmasına bir sürü örnek

2
1-okuldaki sıraya vurduğunuz ses ve okuldaki sıraya kulağınızı koyup vursanız kulağına vurduğunuz sesdaha fazla ve net çıkar bu katıya örnektir
2-havuzdaykenbir arkadaşın sana bişey dese ses bulanık gelir çünkü su sıvıdır sesde yankı oluşur
3-dışarı açık alana çıkdığınızda bir arkadaşınızla konuştuğunuzda niye net ses duyarız çünkü havanın içinde nefes alıyoruz buda gaz sayesinde

Cevaplar

2014-02-28T19:03:11+02:00
Ses katı ortamda daha iyi yayılır katıdan sonra sıvı sonrada gaz gelir sıralama yaparsak yani öyle hatırlıyorum
1 5 1
2014-02-28T19:16:55+02:00
ÖRNEKLER :

1- Antalya’da ki Aspendos Antik Tiyatrosunun akustik özelliği vardır.
2- Mimar Sinan tarafından yapılan Süleymaniye Camisinin akustik özelliği vardır.
3- Sinema, tiyatro ve konser salonlarının akustik özelliği vardır.

4- Ultrasonik Ses :
Saniyedeki titreşim sayısı 20.000 den fazla olan ses titreşimlerine ultrasonik (ses üstü) ses denir. Ultrasonik ses, günlük hayatta ve teknolojide kullanılır. Ultrasonik ses insan kulağı tarafından duyulamaz.
• Ultrasonik sesler, bazı hayvanlar tarafından (kedi, köpek, yunus) duyulabilir. Bu hayvanların eğitiminde ultrasonik ses çıkartan düdükler kullanılır.
• Ultrasonik seslerin yan etkisi bulunmadığı için hamile bayanların bazı hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılır. (Kalp problemi, tümör, böbrek taşı, safra kesesi taşı tespitinde ve böbrek ve safra taşlarının kırılmasında kullanılır).
• Ultrasonik ses, titreşim sayısı fazla olduğu için duyulabilen sese göre 100 bin kat daha fazla enerjiye sahiptir. Bu sesler duyulabilen seslere göre daha kolay yönlendirilir ve bu nedenle de teknolojide kullanılır. (Borunun kalınlığı veya çatlak olup olmadığı kontrol edilebilir).
• Ultrasonik ses, dezenfekte işlemi için kullanılır. (Gözlük ve takıların temizlenmesi için kullanılır).
• Heterojen karışımların karıştırılması için kullanılır.
• Beton blokların delinmesi için kullanılır.
• Katı maddelere şekil vermek için kullanılır.
• Anne filin çıkardığı ultrasonik ses, yavru filleri bulmak için, erkek filin çıkardığı ultrasonik ses diğer filleri uzaklaştırmak için kullanılır.
• Karanlık ortamlarda uçabilen yarasalar ultrasonik sesler çıkartarak bu seslerin yansıması sonucu yönlerini bulurlar veya avlanırlar.
• Ultrason cihazı, ultrasonik sesin üretilmesi prensibine göre çalışır. Ultrason cihazı sayesinde iç organlara ultrasonik sesler gönderilir ve bu ses dalgaları iç organlara tarafından yansıtılarak bilgisayarlar sayesinde görüntü halinde ekrana düşürülür.

NOT :
1- Kapalı mekânlarda yankı oluşumunun engellenmesi için sesi yalıtan yalıtım 
malzemeleri kullanılmalıdır.
2- Sesin yansıma özelliğinden yararlanılarak maden yataklarının yeri belirlenebilir, deprem fayları belirlenebilir, deniz derinliği ölçülebilir.
3- Ses dalgaları kullanarak sudaki cisimlerin yerini ve derinliğini ayrıca denizlerin derinliklerini ölçmek için kullanılan cihaza sonar denir. Sonar cihazı ses dalgalarını gönderir ve ses dalgaları engele çarpıp yansıyarak tekrar cihaza ulaşır. Ses dalgalarının gönderildikten sonra tekrar geri gelmesi süresi hesaplanarak uzaklık ölçülebilir.
4- İnsan kulağı saniyede 20 – 20.000 titreşim arasındaki sesleri duyabilir.
1 5 1