Cevaplar

2012-12-27T21:47:00+02:00

KARADENİZ BÖLGESİNİN DOĞU KARADENİZ BÖLÜMÜNDE,DOĞU KARADENİZ DAĞLARI ÜZERİNDE YER ALAN ARTVİN İLİNİN DOĞUSUNDA ARDAHAN,GÜNEYİNDE ERZURUM,BATISINDA RİZE,KUZEYBATISINDA KARADENİZ,KUZEYİNDE GÜRCİSTAN CUMHURİYETİ BULUNMAKTADIR.İLİN YÜZÖLÇÜMÜ 7.436 KM.KAREDİR.ARTVİN,ARAZİ BAKIMINDAN GENEL OLARAK DAĞLIKTIR.İLİN ARHAVİ VE HOPA İLÇELERİ,KARADENİZ İLE DENİZE PARALEL UZANAN DOĞU KARADENİZ DAĞLARI ARASINDA KALAN DAR BİR DÜZLÜK ALAN ÜZERİNE KURULUDUR.İLİN KARADENİZ'E OLAN KIYI UZUNLUĞU 34 KM.DIR.KIYIDAN İÇ BÖLGELERE DOĞRU GİDİLDİĞİNDE ARAZİNİN BİRDEN YÜKSELDİĞİ GÖRÜLÜR.ARTVİN'DE,OVA OLARAK NİTELENDİRİLEBİLECEK ALANLAR,ARHAVİ VE HOPA KIYI ŞERİDİNDEKİ ALUVYAL DÜZLÜKLER DIŞINDA MEVCUT DEĞİLDİR.

İL SINIRLARI İÇİNDE 30'A YAKIN AKARSU VARDIR.BUNLARDAN KARADENİZ'E DÖKÜLENLER HARİÇ DİĞERLERİ ÇORUH NEHRİ'NİN KOLLARIDIR.İLİN MUHTELİF YERLERİNDE ÇOK SAYIDA DOĞAL GÖL VARDIR.BUNLARDAN;ŞAVŞAT VE BORÇKA İLÇELERİNDE BULUNANLARI DOĞAL GÜZELLİK VE TURİZM AÇISINDAN EN ÖNEMLİLERİDİR.

2 1 2
2012-12-27T21:47:14+02:00

Arhavi yüzey sekilleri açisindan genel olarak daglik ve engebeli bir görünüm arz etmektedir. Ilçenin yüzey sekilleri ana hatlariyla Dogu Karadeniz daglari ve Kavak (Kapisre) deresi ile ona baglanan derelerin derince yardigi vadiler olusturur. Yörede ilçe merkezinin üzerinde yer aldigi ova haricinde hiç ova yoktur. 

Arhavi de 8.km'lik sahil seridi boyunca Kavak deresinin olusturdugu ova haricinde kiyi oldukça dik ve falezlidir. Kiyi düzlügünün büyük bir kismi, iri birikinti malzemeleri ile Rize – Hopa karayolu tarafindan kaplanmistir. Ilçe merkezinde genisligin artmasi ile yer yer kum seritleri ve küçük çapta plajlara da rastlanir. Kiyi boyunca hakim kiyi sekilleri falezler, taraçalar ve girinti çikintilardir. Ancak taraça ve falezler Rize – Hopa karayolu insaati sirasin- da genis ölçüde tahrip edildigi için her yerde belirgin degildir. En belirginin ilçe merkezinin hemen kuzey dogusunda yer almaktadir. Artvin – Hopa arasindaki karayolu ulasimi bu taraça- nin altinda insa edilmis olan tünelden saglanmaktadir. Genisligi 100 metre civarinda olan bu taraçanin hemen eteginde yüksekligi 25 – 30 metre civarinda olan yörenin en belirgin falezi yer almaktadir. Yöredeki tek ova olan ilçe merkezinin kuruldugu saha, Kavak deresinin getir- digi alüvyonlar ve irili ufakli çakil taslari ile olusmustur. Kiyidan 5 km kadar içeriye girmek – tedir. Ova bati kesiminde Kavak deresinin biriktirmesine devam etmesi sonucu denize dogru bir girinti yapmistir. 

Ilçenin topografyasinin oldukça engebeli ve arizali bir yapi arz etmesinde özellikle Kavak deresi ve ona baglanan Sahinkaya, Agara, Balikli, Çifteköprü ve Lome deresinin arazi- yi derince yarmasi ve asindirmasidir. Bu nedenle yöreden kiyi düzlügü ile kabaca 2000 metre arasinda basik sirtlara hemen hiç rastlanmaz. Kavak deresi ve ona baglanan kollarin açmis ol- dugu derin vadiler ayni zamanda ilçedeki en önemli ulasim güzergahlarini olusturur. 

Arhavi de en hakim topografik sekiller olan daglar özellikle güneye dogru 3000 metre- ye kadar yükselirler. Baslica zirveler Kiziltepe( 3210 m .), Çatkaya (2985m.), Koyun yaylasi (2292m.), Mete(2142m.), Dikme (2068m.), Vat ( 1180 m .), Agra ( 1143 m .), Bas tepe ( 1049 m .), Demiraga ( 1013 m .)' dir. Kuzeyden güneye dogru hizla yükselen arazi yapisi içerisinde yaylalarda güneyde yer tutmaktadir. 30 – 2000 metre yükseklikte çok sayida yayla bulnmakta- dir. Baslicalari Agara, Soguksu, Senyurt, Yazlik, Pinarlik, Akincilar, Günesli, Mete, Aydinli yaylalaridir. Buzul asindirmasini etkili oldugu bu kesimde irili ufakli bir çok göl bulunmakta- dir. Bunlarin baslica gadit, Sarigöl, Alacal, Büyükagara , Küçükagara ve karagöllerdir. 

1 1 1