Cevaplar

2012-12-27T22:45:35+02:00

Limon nelere iyi gelir?

 


Limon ağacının açık sarı renkli, yumurta biçiminde, kabuğu güzel kokulu, suyu ekşi olan meyvesidir. Kabuklarından limon esansı çıkarılır. C vitamini, şeker, müsilaj, sitrik asit ve tuzları bakımından zengindir.v      Ateşi ve tansiyonu düşüren limon kanı da temizler.

v      Susuzluğu giderir.

v      Kalbi kuvvetlendirir; damar sertliği ve romatizmada faydalıdır.

v      Limon, gribe çok iyi gelir.

v      Mide, bağırsak ve idrar yollarındaki mikropları öldürür.

v      Mide bulantısını önler.

v      Balgam söktürücüdür.

v      Kusmaları önler.

v      Şişkinliği giderir.

v      Ağrı ve sızıyı geçirir.

v      Gıda zehirlenmesini önler.

v      İdrar söktürücü özelliği de olan limon, böbrek ve mesane kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.

v      Güzelliğimiz için çok faydalı olan limon, sivilceleri geçirir, cildin güzelleşmesini sağlar.

v      Yüz çillerinde faydalıdır.

v      Dişleri beyazlatır ve diş etlerini kuvvetlendirir.

0
2012-12-27T22:58:01+02:00

Antioksidan: C vitamini içeriği yüksek olan limonun en önemli özelliği antioksidan etki göstermesidir. Gün içerisinde yaşadığımız stres, sigara, yanlış pişirme teknikleri ile hazırlanmış yemekleri tüketmek, vücuttaki serbest radikal seviyesinin yükselmesine neden oluyor. Antioksidan özellikli C vitamini kaynağı olan limon, bu seviyenin yükselmesini engelleyen ve vücuttan serbest radikalleri uzaklaştıran başlıca besinlerden biridir.

Kanser: Antioksidan özellikli besinler kansere karşı koruyucu etki gösteriyor. Son 30 yılda yapılan birçok çalışma ve araştırma limonun başta; kolon, prostat, göğüs, akciğer ve pankreas kanseri olmak üzere 12 kanser türüne karşı koruyucu etkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca limon tümör gelişimini engelleyen başlıca besinlerden biridir.

Yüksek tansiyon ve enfeksiyona karşı limon: Yüksek tansiyon sıkıntısı olan kişiler limon tüketmeye özen göstermelidir. Limonun diğer bir özelliği ise anti-mikrobiyal özelliği olması ve enfeksiyonlara karşı koruyucu olmasıdır.

Limon kabuğu da limonun kendisi kadar yararlı

Limon kabuğunun en önemli özelliği cildinize iyi gelmesidir. Cilt kanseri riskini azaltmak için limon kabuğunun günlük beslenme programında bulunması önemlidir. Aynı zamanda karaciğer, kalp ve safra kesesi için en sağlıklı besinlerden biridir. Özellikle stresli bir yaşamı olan, alkol veya sigara kullanan bireylerin çaylarının ve yemeklerinin içerisine limon kabuğu eklemesi gereklidir.

0